Ve vedení německých firem bude nejméně 30 procent žen. Parlament schválil kvóty

Německý parlament výraznou většinou schválil takzvanou kvótu pro ženy. Ve vedení velkých německých firem jich musí být nejméně 30 procent. Vláda tím chce podpořit rovnoprávnost mezi muži a ženami, která je obsažená v německé ústavě. Zákon začne platit od roku 2016.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka z notebookem

Dívka z notebookem | Foto: Creative Commons Zero, Pexels

Přibližně 100 firem musí do té doby změnit obsazení svých dozorčích rad, protože 30procentní hranice se týká právě jich.

Podíl žen se v těchto radách pohybuje v průměru kolem 15 procent. Pokud podniky nebo koncerny nenajdou vhodnou kandidátku, musí křeslo podle zákona zůstat neobsazené.

30procentní kvóta je vlastně kompromisem. Objevily se i návrhy na 40 nebo 50 procent žen ve vedení velkých firem. Proti nim se ale zdvihl silný odpor zejména ze strany průmyslových a obchodních společností, které jsou tradičně proti jakýmkoliv kvótám pro ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Němečtí poslanci odhlasovali zákon, který říká, kolik žen musí být v dozorčích radách. Podrobnosti přináší zpravodaj ČRo Pavel Polák

Středně velké podniky, kterých jsou v Německu necelé 4000, si podle zákona mají samy určit, kolik žen obsadí do vedoucích pozic. Výsledný počet ale musí být vyšší než aktuální stav.

Zákon upravuje také zastoupení žen ve státní správě.

Zavést kvóty pro ženy se Německo pokoušelo 15 let, pokaždé za bouřlivých diskuzí. Ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová proto teď mluví o historickém okamžiku.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme