Ve věku 75 let zemřel Vladimir Dremljuga, jeden z osmi statečných

Ve Spojených státech zemřel sovětský disident Vladimir Dremljuga, jeden z takzvaných osmi statečných, kteří v srpnu 1968 na Rudém náměstí protestovali proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Dremljuga zemřel v květnu, ale jeho rodina to oznámila až teď.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Vladimir Dremljuga přišel 25. srpna 1968 na Rudé náměstí s transparentem, přesněji řečeno s kusy prostěradla a nápisem "Svobodu Dubčekovi" a "Pryč s okupanty".

Sovětské soudy ho za to potrestaly tříletým vězením v pracovním táboře v Murmansku, ke kterému pak přidaly ještě další tři léta v táboře v Jakutsku na Sibiři.

Vladimir Dremljuga se na svobodu dostal v roce 1974 těsně před návštěvou amerického prezidenta Richarda Nixona v Moskvě. Poté emigroval do Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti Vladimira Dremljugy, jednoho z takzvaných osmi statečných, mluvil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

K osmi statečným, kteří 25. 8. 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí, patří Konstantin Babickij, Taťána Bajevová, Larisa Bogorazová, Natalja Gorbaněvská, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg.

Dremljuga byl z osmi statečných zmiňován poměrně málo. Jeho kontakty se skupinou disidentů byly nicméně již dřívějšího data. Potíže s režimem měl prakticky po celý svůj dospělý život už od studií na Leningradské státní univerzitě. Po dvou letech studia francouzštiny ho vyloučili kvůli jeho nesovětským názorům, nesovětskému vyjadřování a oblékání.

Poté se živil v různých dělnických profesích. V roce 1968 on a další sovětští disidenti tušili, že se něco chystá a tak již v červenci 1968 přišli na tehdejší československé velvyslanectví s vyjádřením podpory kurzu, který byl v Československu nastaven.

Současný ruský režim o akci osmi statečných nemluví, na rozdíl od 90. let, kdy se v Rusku okupace Československa připomínala. V posledních letech je to spíše zamlčováno, až překrucováno, jako v případě skandálního filmu, který odvysílala ruská televize a kde se okupace Československa líčí jako potlačení imperialistických snah ovládnout Evropu.

Jaroslav Gorbaněvský: Rudé náměstí v srpnu 1968 a osm statečných (m. j. Natalie Gorbaněvská, v kočárku mladší bratr) | Foto: Artinbox Gallery

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme