Ve věku 75 let zemřel Vladimir Dremljuga, jeden z osmi statečných

Ve Spojených státech zemřel sovětský disident Vladimir Dremljuga, jeden z takzvaných osmi statečných, kteří v srpnu 1968 na Rudém náměstí protestovali proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Dremljuga zemřel v květnu, ale jeho rodina to oznámila až teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Vladimir Dremljuga přišel 25. srpna 1968 na Rudé náměstí s transparentem, přesněji řečeno s kusy prostěradla a nápisem "Svobodu Dubčekovi" a "Pryč s okupanty".

Sovětské soudy ho za to potrestaly tříletým vězením v pracovním táboře v Murmansku, ke kterému pak přidaly ještě další tři léta v táboře v Jakutsku na Sibiři.

Vladimir Dremljuga se na svobodu dostal v roce 1974 těsně před návštěvou amerického prezidenta Richarda Nixona v Moskvě. Poté emigroval do Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti Vladimira Dremljugy, jednoho z takzvaných osmi statečných, mluvil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

K osmi statečným, kteří 25. 8. 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí, patří Konstantin Babickij, Taťána Bajevová, Larisa Bogorazová, Natalja Gorbaněvská, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg.

Dremljuga byl z osmi statečných zmiňován poměrně málo. Jeho kontakty se skupinou disidentů byly nicméně již dřívějšího data. Potíže s režimem měl prakticky po celý svůj dospělý život už od studií na Leningradské státní univerzitě. Po dvou letech studia francouzštiny ho vyloučili kvůli jeho nesovětským názorům, nesovětskému vyjadřování a oblékání.

Poté se živil v různých dělnických profesích. V roce 1968 on a další sovětští disidenti tušili, že se něco chystá a tak již v červenci 1968 přišli na tehdejší československé velvyslanectví s vyjádřením podpory kurzu, který byl v Československu nastaven.

Současný ruský režim o akci osmi statečných nemluví, na rozdíl od 90. let, kdy se v Rusku okupace Československa připomínala. V posledních letech je to spíše zamlčováno, až překrucováno, jako v případě skandálního filmu, který odvysílala ruská televize a kde se okupace Československa líčí jako potlačení imperialistických snah ovládnout Evropu.

Jaroslav Gorbaněvský: Rudé náměstí v srpnu 1968 a osm statečných (m. j. Natalie Gorbaněvská, v kočárku mladší bratr) | Foto: Artinbox Gallery

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme