Ve věku 77 let zemřela ruská disidentka Natálie Gorbaněvská

V Paříži ve věku 77 let zemřela ruská obránkyně lidských práv, disidentka a básnířka Natálie Gorbaněvská. Společně s dalšími sedmi ruskými aktivisty demonstrovala v roce 1968 na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natalie Gorbaněvská

Natalie Gorbaněvská | Foto: Ústav pro studium totalitních režimů

„Milicionáři tehdy nebyli vůbec vidět, ale ve chvíli, kdy demonstranti rozvinuli plakát, se najednou objevili. Bylo to, jako kdyby vyskočili z útrob země. Milicionáři tehdy demonstranty bili a trhali plakáty. Seběhli se z různých směrů, později se ukázalo, že částečně šlo o lidi, kteří měli střežit pořádek na Rudém náměstí. Poté, co se začali sbíhat zvědavci z okolí, jeden ze zasahujících zavelel, aby nás přestali bít,“ vzpomíná Natálie Gorbaněvská.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě Natálie Gorbaněvské informoval moskevský zpravodaj Martin Dorazín.

Po 45 letech se na Rudé náměstí letos v srpnu vrátila se stejným transparentem jako tehdy: Za naši a vaši svobodu.

„Ten transparent jsem vyrobila z prostěradel, ze kterých jsem stříhala plenky pro svého syna," vzpomínala Natálie Gorbaněvská letos v srpnu.

I tuto pietní akci ruská policie rázně ukončila a její účastníky zatkla. Natálii se podařilo dostat z prostoru policejního zásahu.

Před 45 lety ji sovětský režim poslal na dva roky do psychiatrické léčebny. Lékaři jí bez jakýchkoli odborných expertíz konstatovali pomalou schizofrenii. V sovětských věznicích si odseděla dva roky a dva měsíce. Napsala o tom knihu, ve které popisovala zavírání politických vězňů do psychiatrických léčeben vězeňského typu.

Gorbaněvská: Před svými dětmi se nemusím stydět

Číst článek

V roce 1975 emigrovala do Francie. V Paříži usazená Gorbaněvská byla kritická i k současnému ruskému státu. A to i v rozhovoru pro Český rozhlas během poslední návštěvy Prahy koncem října, kdy jí za její postoje poděkoval český premiér a Univerzita Karlova jí udělila medaili za zásluhy v boji o svobodu, demokracii a lidská práva.

Československo měla ráda, ale kdyby se okupace týkala jiné země, zřejmě by na Rudé náměstí společně s dalšími osmi statečnými lidmi šla také.

„Jí šlo samozřejmě o Československo, ale také o to, aby smyli tu obrovskou hanbu, kterou na sebe Sovětský svaz a další země, které se podílely na okupaci, uvalily a aby ve světě viděli, že tam existuje, i když velice slabé, demokratické myšlení,“ říká moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

„Ona sama si nedomýšlela všechny následky, prostě říkala, že tam musela jít. Že to jinak nešlo, protože někdo něco udělat a vyslovit musel,“ dodal.

Natálie Gorbaněvská zůstala kritická i vůči současnému režimu. Ruská občanská společnost podle jejího názoru naléhavě potřebuje morální i materiální podporu.

Natalja Gorbaněvská | Foto: Filip Jandourek

Martin Dorazín, Jan Prokeš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme