Ve věku 88 let zemřela vdova po jugoslávském vůdci Titovi Jovanka Brozová

V Bělehradě dopoledne zemřela Jovanka Brozová, vdova po zakladateli poválečné Jugoslávie Josipu Brozi Titovi. Bylo jí 88 let. Brozová v srpnu prodělala infarkt a od té doby zůstávala ve vážném stavu v nemocnici. Lékaři už dříve uvedli, že trpí rakovinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jovanka Brozová u hrobu svého muže (archivní snímek z roku 1998) | Zdroj: Reuters

Historici se přou, jaká byla role Jovanky Brozové v éře bývalé Jugoslávie. Podle některých byla skoro mocnější než sám Tito, podle jiných se snažila svého muže uchránit od některých informací a vlivů.

Vždy byla každopádně považována za silnou a ráznou ženu, která ví, co chce, a jde si za svým cílem. Ukázalo se to i po Titově smrti v roce 1980, kdy trpěla nouzí a příkořími. Jovanku totiž jen pár dní po manželově skonu vystěhovali během noci z prezidentské rezidence a odvezli do nedaleké státní vily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Jovanky Brozové přiblížil redaktor Martin Ježek

Přišla o majetek a i po rozpadu Jugoslávie se ji vlády snažily držet v ústraní. Až do roku 2000, kdy Slobodan Miloševič pod tlakem přiznal porážku v srbských prezidentských volbách, žila prakticky v domácím vězení. Konec života už ale strávila důstojně.

Srbská vláda už se nechala slyšet, že s Jovankou Brozovou odešel jeden z největších svědků závěrečné fáze jugoslávské historie. Hodně toho prý věděla, až do poslední chvíle se ale vyhýbala rozhovorům s novináři i veřejnému životu.

Zatím se neví, jak velký pohřeb bude Jovance Brozové vystrojen. S největší pravděpodobností ovšem spočine vedle svého muže v bělehradském Domě květin, což je mauzoleum a zároveň muzeum Jugoslávie.

Jovanka Brozová se narodila 7. prosince 1924 v dnešním Chorvatsku, byla ale srbské národnosti. Za druhé světové války se účastnila partyzánských bojů, pracovala i jako zdravotní sestra. Po válce působila jako Titova sekretářka a v roce 1952 se za něj provdala. Za života svého muže uplatňovala značný politický vliv. Po Titově smrti v květnu 1980 ovšem zůstala závislá na sociálních dávkách. Až na sklonku života se její životní podmínky zlepšily.

krw, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme