Ve věku 95 let zemřel Stéphane Hessel. Odbojář, který inspiroval hnutí Occupy

Ve věku 95 let dnes zemřel francouzsko-německý odbojář, spisovatel a diplomat Stéphane Hessel. Tento berlínský rodák uprchl ze dvou nacistických koncentračních táborů a po válce se usadil ve Francii. V roce 1948 se podílel na vzniku Všeobecné deklarace lidských práv a v roce 2010 napsal manifest nazvaný Vzpouzejte se!, který inspiroval hnutí Occupy a přivedl do ulic statisíce demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzsko-německý spisovatel, odbojář a diplomat Stéphane Hessel | Zdroj: Reuters

Hnutí Occupy, bojující mimo jiné za sociální spravedlnost, vypuklo v USA, záhy se však rozšířilo i do mnoha evropských států včetně České republiky. Za vzor si vzalo odbojáře Stéphana Hessela a jím sepsaný manifest Vzpouzejte se! Podle Tomáše Lindnera z časopisu Respekt přitom Hessel nebyl takovým radikálem, jak by se mohlo zdát:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Tomáš Lindner z časopisu Respekt

„Vyzýval vlastně jenom k tomu, aby lidé nebyli lhostejní a aby se dokázali zdravě naštvat. On popisuje schopnost pobouřit se, rozhořčovat se nad problémy světa jako základ nějaké šance problémy změnit k lepšímu.“

Hessel tak podle něj vystihl duševní stav mladých Západoevropanů, kteří cítili, že krizi, která byla způsobená na Wall Street chybami v regulaci velkých bank, musí za bankovní sektor řešit stát. A to z peněz daňových poplatníků.

„Vedle toho si myslím, že sehrála důležitou roli i jeho osobnost, protože to byl strašně charismatický muž, který když se rozhořčoval nad problémy světa, tak nepůsobil jako ‚frustrovaný dědek‘, ale naopak působil jako šťastný muž,“ říká o Hesselovi Lindner a dodává, že to byl prostě člověk se zajímavým životním příběhem, který uměl zestárnout.

Jan Richter, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme