Ve věku 96 let zemřel Les Munro. Poslední pilot RAF z Bořitelů hrází

Britské letectvo přišlo o jednoho z hrdinů 2. světové války. Pilot RAF Les Munro patřil k jednotce zvané Bořitelé hrází - Dambusters. Zemřel na Novém Zélandu ve věku 96 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilot RAF Les Munro | Foto: Repro YouTube.com

Bořitelé hrází byla speciální jednotka královského letectva. Jednalo se o dvě desítky bombardérů, které měly ve výbavě zvláštní typ bomb.

Jednotka měla za úkol zničit přehrady v průmyslové oblasti Porúří - vyřadit elektrárny, továrny a zatopit oblasti pod hrázemi.

Dnes už žijí jen dva členové posádek bombardérů. Les Munro byl poslední pilot, který vedl letadlo k jedné z hrází v Německu.

Piloti vše nacvičovali nad jednou z přehrad v Británii. Les Munro před několika lety řekl televizi BBC, že nejtěžší nebylo samotné bombardování cíle, ale doletět k němu většinou úzkým údolím.

Bomby skákaly jako žabky

Hráze navíc byly dobře střežené, a tak letadla musela letět nízko - asi 18 metrů nad hladinou - aby shodila speciální skákavé bomby. To byly podvodní miny vyvinuté speciálně pro ničení tří hrází v Porúří. Jako žabky poskakovaly po hladině, před hrází se potopily a teprve tam vybuchly.

Posádka musela velmi dobře spočítat moment, kdy bombu shodí, aby nepřeskočila hráz a zároveň vybuchla dostatečně blízko a přehradu zničila.

I když Bořitelé hrází vlastně podnikli jen jednu dvoudenní akci, a to 16. a 17. května 1943, vešli do válečných dějin, vzniklo o nich dokonce několik filmů. Dvě ze tří hrází se podařilo značně poškodit, třetí jen lehce.

Dambusters také zabili asi 1600 Němců, zatopili doly a poškodili továrny. Cena za to ale byla vysoká - ze 130 členů posádek se jich vrátilo 77. Mezi nimi byl i Les Munro, jeho letoun byl ale poškozený protileteckým dělem už nad Nizozemskem, a k cíli tedy nedoletěl. Musel se vrátit do Velké Británie.

Dambusters (Bořitelé hrází) - jednotka RAF | Foto: Michal Jindra

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme