Ve Velké Británii pokračuje návštěva Benedikta XVI.

V Británii pokračuje návštěva, kterou britské dějiny nepamatují od dob Jindřicha VIII. Tudorovce. Na historicky vůbec první oficiální návštěvu tam přijel papež. V zemi, která vzhledem k napětí mezi katolíky a dominantní anglikánskou církví obnovila vztahy s Vatikánem až v roce 1982, provázejí návštěvu Benedikta XVI. jisté rozpaky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. se ve skotsku setkal s britskou královnou a jejím mužem

Papež Benedikt XVI. se ve skotsku setkal s britskou královnou a jejím mužem | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Řadě Britů například vadí, že má náklady spojené s papežovou návštěvou platit z poloviny i jejich stát

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Edinburku Ondřeje Boudy o prvním dnu papežské návštěvy

Papež poobědval v arcibiskupském paláci. Na soukromý oběd ho tam pozval edinburghský arcibiskup a skotský kardinál Keith O'Brien.

Do arcibiskupského sídla přejel papež z královského paláce po setkání s královnou Alžbětou II. Městem projel ve známém papamobilu a jeho cestu lemovali desetitisíce Skotů i turistů, kteří se do Edinburghu za papežem vydali či tu byli jen náhodou.

Město ale zdaleka nebylo tak plné, jak pořadatelé očekávali. Kromě hlavní třídy bylo u bariér dost prostoru a některými místy papež projel aniž by musel mávat, protože u silnice nikdo nestál. Současný papež nemá takovou oblibu jako jeho předchůdce, který tu byl v osmdesátých letech ale pouze na pastorační návštěvě.

Papež se zahalil do tartanu

Benedikt XVI. se snaží Skotům zavděčit, v papamobilu měl přes roucho tartanový šátek, který dostal od královny. Tartan je vzor, který se objevuje na kiltech, tedy známých skotských sukních pro muže. Každý klan má vlástní vzor a teď už i papež, protože na šátku měl tartan sestavený speciálně pro něj.

Papežův přílet komplikoval vítr, ale nebyl tak silný, aby ohrozil přistání. Letadlo, kterému Američané začali žertem přezdívat Pastýř 1, na letišti přistálo přesně podle plánu. Nejde o žádný speciál jako v případě amerického Air Force 1, ale je to běžné letadlo italského národního přepravce, které společnost Alitalia zapůjčí Vatikánu.

Papež se na znamení úcty k hostitelům zahalil do tartanu | Foto: ČTK/AP

Silný vítr však zkomplikoval přivítací ceremoniál. Kvůli němu chyběl na přistávací ploše tradiční červený koberec, který při generální zkoušce neustále poletoval. A papež měl problémy s rouchem, které mu neustálé vlálo přes hlavu a některý z pobočníků se ho snažil chytat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda a Martin Putna mluvili na Rádiu Česko o papežově návštěvě Velké Británie.mp3

Nicméně na vážnosti to ceremoniálu neubralo. Naopak papežovi to snad vynahradila přítomnost vévody z Edinburghu. Normálně se státní návštěvy s královskou rodinou potkávají až v jednom z jejích paláců. Ale tentokrát manžel královny princ Philip přijel přivítat papeže spolu s církevními hodnostáři až na letiště, kde také stála čestná stráž královského skotského regimentu, a doprovodil ho do královského paláce Holyrood.

Papež i trochu provokoval

Na první státní návštěvě v historii přivítala papeže anglická královna. Sešli se tak dvě hlavy států, které jsou zároveň nejvyššími církevními představiteli.

Kromě vatikánské a britské státní hymny a obvyklých zdvořilostních frází žádal papež Spojené království, aby se bránilo agresivním formám sekularismu. Což je určitě provokativní poznámka. Ve Velké Británii je stále prakticky nezákonné, aby se katolík stal hlavou státu nebo premiérem.

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jana Šustová

Částečně to porušil zatím pouze Tony Blair, který se ve funkci nechal pokřtít. Ale při nástupu byl samozřejmě anglikán. Jenže kvůli podobnému výroku, jako řekl papež, musel ve Vatikánu zůstat jeden z papežových poradců. A vyvolal tak skandál, který se řeší ještě dnes.

Papež se musí na britské půdě pohybovat poměrně opatrně. I proto, že před rokem nabídl anglikánům, kterým se nelíbí vysvěcování žen na kněží, aby přešli ke katolické církvi.

„Domnívám se, že Velká Británie je zemí, kde se ozývá agresivní sekularismus. Jedná se samozřejmě o menší skupiny, ale jsou velmi halasné v médiích. Kritika církve je celkem běžná, ale nenávist vůči křesťanství, to tady od dob komunismu prakticky nebylo. V Anglii se to ale nyní ozývá a média těmto hlasům dávají až moc velký prostor,“ říká profesor Tomáš Halík, prezident České křesťanské akademie.

Kontroverzních témat během návštěvy je určitě víc. Odpůrci plánovali několik demonstrací kvůli papežovým názorům na homosexualitu nebo antikoncepci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O papežově návštěvě Velké Británie a postavení katolíků v zemi mluvili na Radiožurnálu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Edinburku Ondřej Bouda a Tomáš Halík, prezident České křesťanské akademie

Před návštěvou ale byli odpůrci mnohem hlasitější a mediálně průbojnější, než je tomu dnes. V ulicích jsou jen příznivci papeže. Všude vlaje svatoondřejský kříž a papežova vlajka. Ale odpůrci už předem avizovali, že nechtějí nijak narušovat průběh návštěvy, která je pro mnoho Skotů velmi důležitá. Místní katolíci doufají, že jim po skandálech se zneužíváním dětí opět dodá lesku a pozvedne církev.

Martina Mašková, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme