Ve Velké Británii pokračuje povolební vyjednávání

Británie stále čeká na novou vládu. Předseda liberálních demokratů Nick Clegg intenzívně jedná s předsedou vítězných konzervativců Davidem Cameronem. O víkendu se sešli dokonce dvakrát. Mezitím ale měl schůzku také s úřadujícím premiérem, předsedou labouristů Gordonem Brownem. Brown nabídl liberálním demokratům vyjednávání o vládě pro případ, že se nedohodnou s konzervativci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Spojené království Velké Británie a Severního Irska | Foto: Emanuel Macoun

Z obsahu jednání je zatím známo v podstatě jen to, že toryové i liberální demokraté chtějí případnou dohodu postavit na ekonomická stabilitě Británie a snížení rozpočtového schodku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolebním vyjednávání ve Velké Británii mluvil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

„Všechny strany, které šly do voleb, měly úspory ve svých programech. Hlavní rozdíl je ale v názorech na reformu britského volebního systému,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Požadavek na změnu většinového volebního systému, který ani v tomto případě nepřinesl vítězné straně vládní většinu, na proporční systém, který je známý z většiny ostatních evropských zemí, byl jedním z hlavních témat, se kterým šli liberálové do voleb.

„Pro liberální demokraty je to otázka zásadní. Za změnu bojují již téměř třicet let. Nyní mají v koalici jedinečnou šanci tuto změnu prosadit,“ uvádí Kytka.

Atmosféru vyjednávání mezi toryi a liberálními demokraty poznamenal únik dopisu stínového ministra zahraničí a vyjednavače toryů Wiliama Haguea. Pokud byl autentický, svědčí o velké euroskepsi. Žádal by návrat pravomocí z oblasti trestního práva, sociální politiky a zaměstnanosti zpět na národní, tedy britskou úroveň. Naopak liberální demokraté jsou proevropští.

„Zatím nic nenaznačuje, že by to byla překážka nepřekonatelná. Podle analýzy profilů všech nových poslanců zatím vychází, že nový parlament bude více euroskeptický, než byl ten minulý,“ dodává Ivan Kytka.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme