Ve Velké Británii před parlamentními volbami sílí debata o školství

Jedna z otázek, které se řeší v britské předvolební kampani, je, jak vysoké má být školné na britských univerzitách a jestli by neměly být bezplatné jako ve Skotsku. Strany slibují zázraky ohledně zmírnění tlaku na učitele i nedostatku kvalitních středních škol ve velkých městech. Spojené království patří k zemím, kde volba školy zcela zásadně ovlivňuje další kariéru člověka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čtení, kniha, učení, zkouška, studium, škola

čtení, kniha, učení, zkouška, studium, škola | Foto: Fotobanka Freeimages

Na otázce školství se asi nejvíce profiluje strana liberálních demokratů.

„Nevstoupíme do žádné koaliční vlády, která by chtěla seškrtat výdaje na vzdělání. To je pro nás červená linie. Do britského školství vstoupí dodatečně 460 tisíc dalších dětí, takže potřebujeme výdaje naopak zvýšit. To třeba konzervativci nemají v úmyslu," řekl její předsesa Nick Clegg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební debaty o britském školství popsal zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Strana také nesouhlasí s tím, aby se dál zpřísňovaly podmínky pro zahraniční studenty na britských univerzitách.

„Zahraniční studenti obohacují naši intelektuální kulturu - to zaprvé. Zadruhé s sebou přinášejí peníze pro univerzity i pro britskou ekonomiku. Třetí důvod, proč u nás chceme zahraniční studenty, je, že po zbytek svého života budou smýšlet pozitivně o Spojeném království,“ konstatoval bývalý prezident asociace britských vysokých škol profesor Eric Thomas z univerzity v Bristolu.

Vládě se v posledních letech podařilo zavřít několik univerzit, které sloužily v podstatě jen jako výdejny studentských víz pro zájemce o život v Británii.

Ve Spojeném království je už pro 11leté děti výběr kvalitní střední školy určující pro jejich další život. Dostávají se do určitých kolejí, z nichž je pak velmi složité vybočit.

Lidi to nutí k podvodům s trvalým bydlištěm a třeba zájemce o kvalitnější církevní školy z řad bezvěrců to přivádí do kostela.

„Rodiče už několik let předem zkoumají místní školy a řeší, jestli tam dítě pošlou, nebo se rozhodnou přestěhovat do jiné oblasti ke škole, která se jim více zamlouvá,“ potvrdila Česka Jana.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme