Ve Venezuele pohřbívají Cháveze. Loučí se s ním obdivovatelé i státníci
Odpoledne začal v Caracasu pohřeb venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Na smuteční obřad přijelo asi 30 zahraničních státníků, mezi nimi například kubánský prezident Raúl Castro, běloruský Alexandr Lukašenko nebo íránský Mahmúd Ahmadínežád. Česká republika svého zástupce nevyslala.
Chávez ve svých projevech často útočil na Spojené státy, z Washingtonu proto dorazila jen delegace na nižší úrovni.
Kromě amerického chargé d’affaires, tedy zástupce velvyslance, se obřadu zúčastnil jeden současný a jeden bývalý člen sněmovny reprezentantů a několik zákonodárců.
S Chávezem se přijely rozloučit také hlavy států a vlád většiny zemí Latinské Ameriky a Karibiku.
Smuteční ceremonie začala symbolicky, když venezuelský viceprezident Nicolás Maduro položil na Chávezovu rakev, zahalenou do stání vlajky, meč Simona Bolívara. Právě k odkazu vůdce latinskoamerického povstání z 19. století se Chávez hlásil.
Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka sleduje v Caracasu poslední rozloučení s prezidentem Chávezem
Prezident Ahmadínežád rakev s ostatky políbil, Lukašenka zase zachytily kamery, jak během obřadu pláče.
Na pohřbu vystoupil i známý americký pastor Jesse Jackson, který se pomodlil za usmíření mezi Venezuelou a Spojenými státy.
„Jeho přítomnost tady není zanedbatelná, ale vztahy mezi Spojenými státy a Venezuelou se budou spíš odvíjet od toho, kdo tady nahradí Huga Cháveze,“ myslí si zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Caracasu Vít Pohanka.
Lidé v ulicích oslavují Chávezův odkaz
Oficiální obřad probíhal v komplexu vojenské akademie, s mrtvým vůdcem se ale v ulicích metropole stále loučí statisíce lidí.
Státní smutek trvá a vlajky visí na půl žerdi, slyšet je ale také radostná hudba, která oslavuje osobnost Huga Cháveze i jeho význam pro celou Latinskou Ameriku.
Po prezidentovi truchlí zejména chudší lidé, kterým Chávez pomohl štědrými sociálními programy i vládními investicemi do zdravotnictví a vzdělávání.
Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Caracasu Vít Pohanka se zamyslel i nad tím, kdo by mohl zanedlouho stanout v čele Venezuely
Postrádají ho také levicově orientovaní intelektuálové, studenti a mladí lidé. Jejich podporu si Chávez získal mimo jiné vyhrocenou nacionalistickou a protiamerickou politikou.
Opozice Cháveze obviňovala z autoritářských sklonů, kritické hlasy ale v den pohřbu utichají.
Chávez zemřel v úterý, ve věku 58 let podlehl rakovině. V čele Venezuely stál 14 let a v zemi i v celé Jižní Americe se snažil budovat takzvaný socialismus 21. století.
Volba nové hlavy státu se má konat do 30 dnů od Chávezovy smrti, do té doby povede zemi viceprezident Maduro. Toho Chávez ještě před smrtí označil jako svého favorita na roli nástupce, mnozí ale pochybují, že bude tak charismatický jako zesnulý vůdce.
Proti Madurovi postaví svého kandidáta opozice, nejčastěji je v této souvislosti zmiňován Henrique Capriles Radonski.