Ve Venezuele pokračují protivládní protesty

Několik set tisíc demonstrantů protestovalo v ulicích Caracasu proti režimu venezuelského prezidenta Hugo Cháveze. Chtěli tak vyjádřit svůj požadavek na prezidentovu rezignaci. Před dvěma týdny byla v této latinskoamerické zemi zahájena generální stávka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protesty v Caracasu | Foto: ČTK/AP

Podle odborníků byl největší protest opozice od zahájení generální stávky uspořádán poté, co Chávez odmítl páteční výzvu Spojených států k vypsání předčasných voleb ve státě. Podle Cháveze je možné vyhlásit mimořádné volby až v srpnu roku 2003. Opozice i americké úřady viní prezidenta z autoritářské levicové vlády po vzoru kubánského vůdce Fidela Castra a z hospodářského úpadku země.

Generální stávka ochromuje hospodářství země. Ohrožený je zejména ropný sektor. Venezuela je pátým největším vývozcem ropy na světě.

Demonstrace opozice ve venezuelské metropoli proběhla klidně bez vážnějších incidentů. Za skandování protichávezovských hesel, zpěvu a pískotu na píšťalky prošel průvod s venezuelskými vlajkami hlavním městem, a poté zamířil do bohaté východní části Caracasu, kde se zastavil na hlavní dálnici.

Vladimír Vokál, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme