Ve Venezuele slaví vládní socialisté i sjednocená opozice

Venezuelské parlamentní volby mají dva vítěze. Socialistická strana prezidenta Huga Cháveze získala podle předběžných výsledků nejméně devadesát křesel ze sto šedesáti pěti. Slaví ale i opozice. Ta bude mít nejméně padesát devět poslanců, tedy víc než třetinu. Bude tak moci blokovat velké legislativní změny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

venezuelský prezident Hugo Chávez | Zdroj: ČTK

Parlament už nebude loutkovým souborem, který doposud bez problému schvaloval návrhy prezidenta Huga Cháveze. Většinou to byly reformy v rámci socialistické revoluce, které pomohly chudým nejrůznějšími sociálními programy, posílily ale také centrální vládu a začaly vytvářet paralelní orgány zvané lidové výbory.

Opozice, sjednocená na kandidátce Stůl demokratické jednoty, uspěla s kritikou konkrétních problémů. Například rostoucí inflace nebo kriminality, které prezident Chávez a jeho vláda nedokázaly zkrotit.

V novém parlamentu tak zástupci opozice budou moci ovlivnit změny ústavy nebo jmenování nejvyšších soudců. Jak vládní tak opoziční tábor, se teď budou chystat na prezidentské volby za dva roky.

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Caracasu Nina Hönigová připomněla, že i kdyby se totiž opozici v budoucnu podařilo získat většinu ve sněmovně, na chod státu to velký vliv mít nebude.

„Venezuela je zemí s prezidentským režimem, pro nějž jsou klíčové hlavně volby hlavy státu. Složení parlamentu nemá tak silný dopad na vládní politiku. Muselo by dojít ke změně prezidenta a k té by mohlo teoreticky dojít až v roce 2012,“ uzavřela.

David Koubek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme