Ve většině Evropy se nelétá, konec výluky je v nedohlednu

Letecká doprava ve většině Evropy stojí kvůli mračnům dýmu a popela z islandského vulkánu už čtvrtý den. Vzdušný prostor zůstane uzavřený ještě minimálně dnes dopoledne, možná déle. Některé země zahájily alespoň testovací lety. Chtějí tak zjistit skutečný vliv sopečného popela v atmosféře na provoz letadel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na letišti čekají na obnovení leteckého provozu nad Evropou

Lidé na letišti čekají na obnovení leteckého provozu nad Evropou | Zdroj: ČTK

Nizozemská společnost KLM zkušebně vzlétla včera večer na trase z německého Düsseldorfu do Amsterodamu. Podobné testy provedly i Francie a Belgie, stroje přitom létaly v menší výšce než obvykle.

Výsledky dosavadních zkoušek zatím úřady neupřesnily. Už ve čtvrtek se údajně dostala do velkých problémů při testovacím letu finská stíhačka typu F-18 Hornet. Kvůli vulkanickému prachu se jí zablokoval systém sání vzduchu.

Ruzyňské letiště v Praze zrušilo do dnešní dvanácté hodiny osmdesát odletů a devadesát příletů. Zda se alespoň odpoledne do vzdušného prostoru letadla vrátí, se rozhodne dnes dopoledne.

Merkelová uvízla v Portugalsku

V Německu se s cestujícími na palubě nebude létat minimálně do nedělního poledne. Společnosti Lufthansa a German Wings zrušily veškeré spoje až do čtrnácté hodiny.

Kvůli erupcím islandské sopky uvízla v Lisabonu spolková kancléřka Angela Merkelová. Její delegace se z Portugalska nejprve přesunula do Říma, odkud pak auty vyrazila na sever do Bolzana.

Cestou však kolonu potkal defekt, což znamenalo další zdržení a definitivní odřeknutí účasti na krakovské rozlučce s Lechem Kaczyňským. Ministerstvo zahraničí je údajně zavaleno žádostmi o konzulární pomoc Němcům, kteří uvízli v různých koutech světa.

Francie možná otevře vojenská letiště

Ve Francii budou všechna letiště severně od spojnice měst Nantes a Lyon uzavřena až do pondělního rána. Týká se to i všech tří Pařížských letišť. Francie proto zvažuje možnost uvolnit některá vojenská letiště mimořádně i pro civilní letadla. Tím by se částečně napomohlo návratu lidí zpátky do vlasti.

Jde zejména o přistávací plochy na jihu země, kde nehrozí riziko sopečného mraku z Islandu. Ministr životního prostředí Jean Luis Borloo se kvůli tomu sešel se zástupci leteckých společností a cestovních kanceláří.

Situace je o to komplikovanější, že ve Francii jsou školní prázniny a tisíce Francouzů na různých letištích světa už několik dní čekají, až se budou moci vrátit domů.

Podle expertů už škody leteckých společností kvůli sopečnému mraku přesáhly rok 2001, kdy leteckou dopravu ve světě ochromily teroristické útoky na New York a Washington.

Jiří Hošek, Igor Maňour, Jan Pokorný, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme