Ve vězení sedí rekordní počet tureckých novinářů

Turecko je zemí s největším počtem novinářů ve vězení, tvrdí tamní nezávislé Hnutí za solidaritu s vězněnými žurnalisty. Za mřížemi je v Turecku už 105 novinářů. Tamní vláda kritiku vytrvale odmítá a tvrdí, že jsou ve vězení kvůli kriminální činnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Zpráva uvádí, že turecká vláda vůči novinářům zneužívá takzvaného protiteroristického zákona. Právě kvůli jeho údajnému porušování končí novináři za mřížemi nejčastěji.

Turecko v této oblasti negativně hodnotí i mezinárodní novinářské organizace. Například v nedávno zveřejněné zprávě Reportérů bez hranic o stavu svobody tisku ve světě skončilo Turecko na 148. pozici ze 178. Oproti loňskému roku tak kleslo o 10 míst.

Organizace Reportéři bez hranic také uvádí, že jak se situace v zemi zhoršuje, přibývá vězněných novinářů a také případů, kdy je vyvíjen nátlak na vydavatele a šéfredaktory. Média jsou spojená s politickou strukturou a nejsou nezávislá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová mluví o vězněných novinářích ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Většina novinářů sedí ve vězení za protistátní činnost, za nějakou politickou kritiku, může to být za takzvanou urážku Turecka a turectví, což je také zákon, který může pojmout úplně vše, nebo za zmíněnou teroristickou činnost, což v reálu může být například psaní na téma kurdské problematiky a nelegální PKK, Kurdské strany pracujících, která bojuje za autonomii kurdského území. I za to byl v minulosti novinář odsouzen k vězení.

Zřejmě nejsledovanější je případ 13 novinářů, kteří byli zatčeni v březnu minulého roku za protistátní činnost a za účast na údajném plánovaném státním převratu. V této skupině jsou také dva uznávaní investigativní reportéři Ahmet Šik a Nedim Šener, kteří jsou známí svou kritikou současných poměrů.

Proti Ahmetu Šikovi má svědčit hlavně jeho vlastní kniha, ve které rozkrýval zákulisí turecké politiky a její možné napojení na významné islámské hnutí se sídlem v USA. Za tyto muže se například postavila jak turecká odborná veřejnost, několikrát proti jejich zadržování lidé protestovali, ale také mezinárodní novinářská komunita, která požaduje jejich propuštění.

Proces ale nadále probíhá a soud v Istanbulu už dvakrát odmítl jejich propuštění z vazby, naposledy byl jejich případ odložen na půlku března.

Igor Maňour, Ondřej Černý, Julie Urbišová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme