Ve vídeňském kostele táboří desítky uprchlíků. Požadují lepší zacházení

Nejsme věci, ale lidi. Jednoduché poselství, kvůli kterému už několik týdnů táboří desítky uprchlíků ve votivním kostele ve Vídni. Rakousko je sice jednou z nejbohatších zemí Evropské unie, žadatelům o azyl ale často neumí nabídnout pověstné světlo na konci tunelu. Uprchlíkům by pro začátek stačilo, kdyby při čekání na azyl mohli alespoň pracovat. Obsazený kostel to má připomenout politikům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci tábořící uvnitř votivního kostela ve Vídni

Uprchlíci tábořící uvnitř votivního kostela ve Vídni | Foto: Vojtěch Berger

Uprchlíci se utábořili v pravé zadní části kostela. Votivní kostel je jeden z největších ve Vídni.

„Jsme rozčarovaní z toho, jak se k nám v Rakousku chovají. Utekli jsme z pekla na zemi a tady nám jenom říkají, ať raději jdeme tábořit z kostela do mešity, vždyť jsme stejně všichni muslimové. Ale my jsme hlavně lidi,“ říká jeden z uprchlíků ve spacáku na kostelní podlaze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o uprchlících tábořících ve vídeňském kostele připravil zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Někteří jsou z Afghánistánu, jiní z Pákistánu nebo Bangladéše.

O situaci uprchlíků se v Rakousku mluví dost často, většinou díky médiím a někdy i díky politikům. Že by ale uprchlíci svoji situaci vzali do vlastních rukou a ještě se utábořili v kostele, to je novinka.

„Požadujeme právo na důstojný život. Chceme mít možnost pracovat během těch dlouhých let, co tu čekáme na udělení azylu, a být prostě trochu samostatní,“ dodává uprchlík.

Tomu, jak se Rakousko stará nebo spíše nestará o uprchlíky a o lidi, kteří tu hledají azyl, se už řadu let věnuje novinářka deníku Der Standard Irene Brücknerová.

Votivní kostel ve Vídni | Foto: Vojtěch Berger

„Uprchlíci a žadatelé o azyl mají v Rakousku velmi špatnou image. Přitom je to jen úzká skupina lidí, asi 30 tisíc. Táhne se to od uprchlických vln během válek v Jugoslávii."

„V Rakousku je sice dostatečná infrastruktura, máme ubytovny i dost psychologů, ale s uprchlíky se jedná jako s věcmi, a ne jako s lidmi. Řada z nich trpí psychickými poruchami kvůli tomu, co zažili při útěku. Potřebují perspektivu, a třeba pracovní příležitosti pro uprchlíky jsou klíčová věc,“ vysvětluje.

Uprchlíci v kostele začali navíc držet hladovku. V protestu chtějí vytrvat, dokud vláda nesplní jejich požadavky.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme