Ve Vídni se mluvilo hlavně o Íránu

Írán a jeho jaderný program, vězení Guantanamo, ekonomická spolupráce - to byla hlavní témata jednodenního summitu Spojených států a Evropské unie ve Vídni. Pro Českou republiku a další nové členské země unie je ovšem důležité, že se na schůzce mluvilo také o vízech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush, W. Schuessel a J. Barroso

G. Bush, W. Schuessel a J. Barroso | Foto: AFP

"Já mu říkám Wolfgangu, on mi říká Georgi W.," slova amerického prezidenta Bushe po jednání naznačovala, že summit proběhl bez neshod. Hodně se mluvilo o Íránu. Podle zúčastněných se podařilo zatmelit spojenectví Evropy a Ameriky v úsilí přesvědčit Teherán, aby se vzdal obohacování uranu.

Kromě toho se v závěrečné deklaraci má objevit závazek Spojených států respektovat lidská práva při boji proti terorismu. To naznačuje, že Američané slyší na evropské výzvy k ukončení praxe zadržování lidí bez soudu.

Došlo i na další citlivé body. "Dotkli jsme se i otázky víz, která je pro evropské země velmi důležitá," uvedl předseda Evropské komise José Barroso. "Všichni občané unie by měli mít možnost cestovat do Spojených států bez víz," dodal předseda Barroso. Právě tuto otázku prosazovala do programu summitu Česká republika.

Mluvilo se i o vězení, které je trnem v oku nejen nevládním organizacím, zasazujícím se o lidská práva, ale většině Evropanů. "Chtěl bych zavřít Guantanamo," řekl mimo jiné americký prezident George Bush. Podle svých slov ale čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu, kde a za jakých podmínek mají být někteří vězni souzeni.

Návštěvu amerického prezidenta ovšem ve Vídni provázely i demonstrace. Pískot a projevy nevole. Taková atmosféra ovládala vídeňský rink těsně před polednem, kdy vyšli do ulic první demonstranti. Byla mezi nimi také organizace levicově orientovaných mladých.

Na adresu zahraniční politiky prezidenta Bushe skandovali různá hesla. Vyzývaly také ke společné organizace proti kapitalismu, fašismu a imperialismu. V těchto chvílích se formují z různých stran Vídně další demonstranti. Největší shromáždění se očekává večer. Na protestní davy je policie připravena, včetně těžkooděnců a zvláštních jednotek.

Marie Woodhamsová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme