Ve Vídni skončilo veřejné slyšení k Temelínu

Za mohutných protestů ekologických protiatomových aktivistů se uskutečnilo ve vídeňském Hofburgu druhé veřejné slyšení k Temelínu. Spíše než diskusi s laickou veřejností ale připomínalo odborný seminář. Experti totiž byli ve značné přesile.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Vídně uvádí zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová, odpůrci atomu nejprve svými těly blokovali vchod do budovy, potom obrovským hlukem bránili zahájení jednání. Po více než hodině jejich protestu vynesli policisté ze sálu všechny aktivisty - bez jakéhokoli násilí a hrubostí na obou stranách. Veřejné slyšení ale proběhlo. Jeho organizátoři tak považují příslušný bod dohody z Melku za splněný. V průběhu jednání dvakrát vystoupil spisovatel Pavel Kohout, který apeloval na všechny, aby nedali příležitost růstu nenávisti mezi Čechy a Rakušany.

Provozovatelé temelínské elektrárny ve Vídni potvrdili, že jsou schopni zvládnout mimořádné situace a že v Temelíně nehrozí selhání lidského faktoru, neboť pracovníci nemají možnost zasahovat do automatizované činnosti. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v souvislosti s veřejným slyšením vyloučil, že by Rakousko kvůli Temelínu vetovalo vstup Česka do Evropské unie.

Velký sál Reduty paláce Hofburg byl zaplněn asi do třetiny. Jednání se tak účastnili většinou jen experti, diplomaté a novináři. V diskusi se střídli Rakušané a Češi, zástupci veřejnosti jim mohli klást otázky. Experti ale byli ve značné přesile, protože všechny odpůrce atomu, kteří byli proti slyšení a ráno pískáním na píšťalky zabránili na hodinu a půl jeho průběhu, policie vynesla se sálu. Akce proto připomínala spíše odborný seminář. Palác hermeticky uzavřely desítky policistů a ochranka pouštěla dovnitř jen ukázněné.

Odpůrci atomu se rozhodli slyšení bojkovat. A nezůstali sami. Připojila se k nim i některá oficiální místa - například spolkové země Horní Rakousko a Salzburg. Podle hornorakouského pověřence pro otázky jaderných zařízení Radka Pavlovce je uspořádání veřejného slyšení za současné situace neodpovědné. Radiožurnálu řekl, že chybějí hlavní podklady pro průběh zkoušky vlivu temelínské elektrárny na životní prostředí. Nedostatky jsou podle jeho názoru natolik závažné, že na základě údajů, které dosud dodali čeští členové komise, toto posouzení nelze provést.

Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme