Ve Vídni zahájil činnost Fond usmíření

Z Fondu usmíření budou vyplaceny částky odškodného obětem nucených prací na území dnešního Rakouska. Celkem má být odškodněno zhruba 150.000 oprávněných osob, převážně ze šesti zemí střední a východní Evropy - ČR, Polska, Maďarska, Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Občanů ČR je mezi oprávněnými příjemci odškodnění přibližně 15.000 a je pro ně určena dohromady částka 501 milión šilinků. Celkem byl podle odhadů na území Rakouska nacistickým režimem nuceně nasazen až jeden milión cizinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská spolková vláda, jednotlivé země a podniky vloží do fondu celkem šest miliard šilinků. Ty budou postiženým rozděleny podle jejich zařazení do jednotlivých kategorií - oběti dostanou od 20.000 až do 105.000 šilinků. Většina českých občanů by měla dostat po 35.000 šilinků.

Dodatečných 5000 šilinků dostanou nuceně nasazené matky, které musely přivést na svět dítě ve speciálních klinikách anebo se pod nátlakem podrobily umělému přerušení těhotenství. Nárok na odškodné mají i děti, které byly deportovány spolu se svými rodiči.

Očekává se, že první platby poukáže fond v polovině února, vyplácení však zřejmě nebude v roce 2001 ještě ukončeno. Zbývá splnit, podobně jako v případě obdobného fondu německého, poslední podmínku, kterou je stažení všech hromadných žalob proti rakouským podnikům ve Spojených státech. Z celkového počtu dvanácti těchto žalob bylo již staženo sedm, poslední by měly být staženy nebo soudně zamítnuty v lednu.

Nárok na vyplacení mají pouze žijící postižení anebo jejich dědicové, pokud nuceně nasazení zemřeli po 15. únoru letošního roku. Doba podání žádosti o vyplacení odškodného byla stanovena na dva roky. Předpokládá se, fond ukončí svou činnost v průběhu tří let. Na rozdíl od německého fondu, který předpokládá pro začátek jen zálohovou výplatu části odškodného, mají být částky finanční pomoci postiženým z rakouského fondu vyplaceny najednou celé. Do fondu stát vloží 3,7 miliardy, spolkové země dalších 500 miliónů a soukromé podniky zbývajících 1,8 miliardy šilinků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme