Ve Vídni znovu vyhráli sociální demokraté, hlasy jim ale ubrala migrační krize

Na radnici ve Vídni budou dál vládnout sociální demokraté, získali 39,5 procenta hlasů. I když ovládají radnici nepřetržitě od roku 1945, dosáhli od této doby historicky nejhoršího výsledku. Naopak svobodní, kteří skončili s 31 procenty druzí, slaví rekordní podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Vídně Michael Häupl (SPÖ) oslavuje vítězství ve volbách | Zdroj: Reuters

Dlouholetý vídeňský starosta a lídr sociálních demokratů ve městě Michael Häupl přiznal, že ho netěší ztráta hlasů oproti minulým volbám z roku 2010.

Přesto by prý neměl problém dál pokračovat v dosavadní koalici se Zelenými. Ti skončili na třetím místě s 11,6 procenta.

Novou stranou na radnici pak je NEOS – Nové Rakousko a liberální fórum s 6,2 procenta.

Výsledky voleb a náladu voličů ovlivnila hlavně migrační krize. Svobodné straně Rakouska (FPÖ), která navrhovala například výstavbu plotu na hranicích, od června neustále rostly preference. Naopak současný primátor Häupl prohlásil, že uprchlíci jsou ve Vídni vítáni. A i to ho nakonec stálo hlasy voličů.

Sociální demokraté vídeňské radnici vládnou bez přestávky od roku 1945. Vídeň je podle nejrůznějších žebříčků už několik let po sobě nejlepším městem k životu na světě. Mohu za to přijatelné ceny, kvalitní systém veřejné dopravy, kultura nebo přístup k menšinám.

ČRo, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme