Ve Vilniusu startují obnovená jednání o budoucnosti Podněstří

Evropa i Rusko jsou zajedno v tom, že je třeba vyřešit otázku separatistické republiky Podněstří. Proto dnes v litevském Vilniusu zasednou k jednacímu stolu kromě světových velmocí také zástupci z Podněstří i z Moldavska, které tento odpadlický region považuje za své území.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilnius

Vilnius | Foto: licence GNU Free Documentation License, Andrejavus

Jednání o Podněstří skončila na mrtvém bodě na začátku roku 2006, protože se Moldavsko ani Podněstří nedokázalo shodnout vůbec na ničem. Dnes se vracejí k jednání za účasti Evropské unie, Ruska, Ukrajiny, Spojených států a OBSE.

Podněsterská republika je dědictví z počátku 90. let, kdy se rozpadalo sovětské impérium. Moldavsko tehdy vyhlásilo nezávislost a současně s tím vyhlásila nezávislost i část Moldavska, která je dnes známá jako Podněstří nebo Podněsterská republika. Tenkrát v někdejší svazové republice propukla občanská válka. Moldavská armáda byla slabá na to, aby dostala Podněstří, kterému hodně pomáhalo Rusko, pod svou kontrolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V litevském Vilniusu budou zástupci Moldavska a Podněstří diskutovat o budoucnosti separatistické země, Téma pro redaktora Pavla Poláka v Odpoledním Radiožurnálu.

Rusko vždy podporovalo podněsterské separatisty. Svůj postoj k nim ale Kreml postupně mění. Žádá, aby prezident Igor Smirnov, který v Podněstří dvacet let neomezeně vládl, přenechal svůj úřad pokrokovějším politikům.

Podněstří je důležité tím, že leží na hranici dvou zájmů – Evropské unie a Ruska. Moldavsko v současnosti směřuje do Evropy a Podněstří je součást Moldavska, tak to vidí i mezinárodní společenství. Ostatně ani Rusko neuznalo nezávislost Podněstří oficiálně.

Z pohledu Evropy ale není možné Moldavsko integrovat, dokud bude mít nevyjasněné hranice. Také se spekuluje o tom, že pokud by Rusko přestalo podporovat Podněstří, mohli by za to Rusové dostat cestování do Unie bez víz.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme