Ve Vilniusu startují obnovená jednání o budoucnosti Podněstří

Evropa i Rusko jsou zajedno v tom, že je třeba vyřešit otázku separatistické republiky Podněstří. Proto dnes v litevském Vilniusu zasednou k jednacímu stolu kromě světových velmocí také zástupci z Podněstří i z Moldavska, které tento odpadlický region považuje za své území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilnius | Foto: licence GNU Free Documentation License, Andrejavus

Jednání o Podněstří skončila na mrtvém bodě na začátku roku 2006, protože se Moldavsko ani Podněstří nedokázalo shodnout vůbec na ničem. Dnes se vracejí k jednání za účasti Evropské unie, Ruska, Ukrajiny, Spojených států a OBSE.

Podněsterská republika je dědictví z počátku 90. let, kdy se rozpadalo sovětské impérium. Moldavsko tehdy vyhlásilo nezávislost a současně s tím vyhlásila nezávislost i část Moldavska, která je dnes známá jako Podněstří nebo Podněsterská republika. Tenkrát v někdejší svazové republice propukla občanská válka. Moldavská armáda byla slabá na to, aby dostala Podněstří, kterému hodně pomáhalo Rusko, pod svou kontrolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V litevském Vilniusu budou zástupci Moldavska a Podněstří diskutovat o budoucnosti separatistické země, Téma pro redaktora Pavla Poláka v Odpoledním Radiožurnálu.

Rusko vždy podporovalo podněsterské separatisty. Svůj postoj k nim ale Kreml postupně mění. Žádá, aby prezident Igor Smirnov, který v Podněstří dvacet let neomezeně vládl, přenechal svůj úřad pokrokovějším politikům.

Podněstří je důležité tím, že leží na hranici dvou zájmů – Evropské unie a Ruska. Moldavsko v současnosti směřuje do Evropy a Podněstří je součást Moldavska, tak to vidí i mezinárodní společenství. Ostatně ani Rusko neuznalo nezávislost Podněstří oficiálně.

Z pohledu Evropy ale není možné Moldavsko integrovat, dokud bude mít nevyjasněné hranice. Také se spekuluje o tom, že pokud by Rusko přestalo podporovat Podněstří, mohli by za to Rusové dostat cestování do Unie bez víz.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme