Ve Virginii a New Jersey volí guvernéry

V amerických státech Virginia a New Jersey se dnes volí guvernéři. Zároveň se rozhoduje o obsazení křesla ve Sněmovně reprezentantů za 23. newyorský obvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Svobody - symbol New Yorku i Spojených států | Foto: Milan Kopp

Pozorovatelé mají za to, že ve všech těchto případech uspějí republikáni - a to skoro přesně rok po vítězství demokrata Baracka Obamy v prezidentských volbách.

Profesor historie a mezinárodních vztahů z univerzity v Bostonu Igor Lukeš považuje volby za důležité: "Volby jsou především ukazatelem postavení prezidenta Obamy v očích důležité části americké veřejnosti."

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách guvernérů v USA hovořil ve Světě o třetí Rádia Česko Igor Lukeš

Oba státy jsou velmi důležité. Ve Virginii podle něho demokraté téměř jistě prohrají. V New Jersey by velmi stáli o vítězství. O znovuzvolení tam usiluje demokrat Jon Corzine, zatím jsou ale jeho síly vyrovnané s republikánem Chrisem Christiem. V New Jersey nevyhrál republikán v celostátních volbách 12 let.

Prezidentovi nepřátelé napravo i nalevo mají důvod k nespokojenosti, avšak případná porážka Jona Corzina bude především porážkou prezidenta, míní Lukeš.

Zajímavé jsou i volby na uprázdněné křeslo ve Sněmovně reprezentantů za newyorský obvod, ze kterých odstoupila republikánská kandidátka Dede Scozzafavaová z levého křídla republikánské strany. Nahradil ji velmi konzervativní Doug Hoffman, který v obvodě ani nebydlí.

Podle Lukeše mohou výsledky voleb naznačit i průběh budoucích voleb do části Kongresu, i když se za rok do jejich konání může stát mnoho věcí. Popularitu prezidenta může do té doby ovlivnit, pokud by se rozhodl například stáhnout z Iráku nebo zavřít Guantánamo.

Igor Lukeš také připomněl, že bývalý prezident Bush se stáhl do soukromí a nijak nekomentuje dění na americké politické scéně.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme