Ve vodách kolem Ria už nejde ani rybařit. Jsou v ní odpadky i mrtvá zvířata

Plavci, jachtaři a veslaři budou příští rok na olympijských hrách v Rio de Janeiru vystaveni tak špinavé vodě, že by mohli onemocnět a nebýt schopni závodit. Zjistila to studie agentury AP, která testovala vodu v místech soutěží a zjistila v ní nebezpečně vysoké koncentrace virů a bakterií. Tamní úřady trvají na tom, že podle norem platných nejen v Brazílii je vše v pořádku. Regionální vláda už ale přiznala, že se záliv nepodaří vyčistit. Znečištění pochází z řek plných fekálií a odpadků, které tečou do moře. Problém s tím mají i rybáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romário Monteiro Alves vozí svou lodí turisty na sportovní rybolov nebo potápění. Dnes si tak ale už nevydělá

Romário Monteiro Alves vozí svou lodí turisty na sportovní rybolov nebo potápění. Dnes si tak ale už nevydělá | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Guvernérův ostrov leží uprostřed zálivu Guanabara. Žije na něm 200 tisíc lidí, je na něm mezinárodní letiště i pláž a přístav Zumbi. Už na břehu jsou vidět hromady odpadků, které prý přijede někdo uklidit jen občas.

Romário Monteiro Alves se narodil na ostrově. Moře dávalo obživu jeho otci-rybáři i jemu. Se svou lodí vozíval turisty na potápění i sportovní rybolov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vodách kolem Ria, kde se pojedou olympijské závody, plavou pytle, láhve a dokonce i mrtvá zvířata. Reportáž natočil zpravodaj David Koubek

Dnes už to na obživu nestačí a práci si musel najít jinde. Důvod je jediný - na takto špinavou vodu nikdo nechce.

„Všechna odpadní voda z celého Ria teče přímo sem, do moře. Pochybuju, že čistí více než pět procent odpadu. Do řek, které sem ústí, také lidi házejí odpadky. A pak všechny ty chemické podniky nebo tankery – vodu, kterou vyplachují nádrže, vypouštějí rovnou do moře. To je pak tmavá jako coca-cola,“ popisuje Romário.

Kolem lodi plavou igelitové pytle, plastové láhve i mrtvá slepice. Loď je prý také často špinavá od ropných skvrn, které údajně vypouštějí podniky na zpracování ropy, které jsou všude kolem zálivu.

Odpadky, splašky a také olejové skvrny na hladině moře v zálivu Guanabara | Foto: David Koubek

Romário musí zaklepat, že s lodí se mu kvůli špíně a odpadkům ještě nic nestalo. Jeho známým se prý ale třeba rozbil motor, protože špína ve vodě ucpala chlazení. A v takovém prostředí se mají o pár kilometrů dál jet závody v jachtingu a windsurfingu.

„Kdysi jsem dělal jachting, ale přestal jsem - nebylo kde trénovat. Kdo někdy jezdil, ví, co způsobí taková obyčejná plastová taška na kýlu. Už jsem o kus dřeva taky prorazil plachtu. Nechal jsem toho. A jestli to bude takhle pokračovat, skončím brzo i s touto lodí,“ říká Romário.

'Živit se rybolovem? Umřel bych hlady'

Na malé loďce poblíž se plaví dva rybáři, bratři Ferreirové. V polystyrenové krabici mají pár ryb.

„To je jen na přilepšenou, takový přivýdělek. Voda je příliš znečištěná. Šestkrát jsme dnes vyhodili síť a máme tak 15 kilo ryb. Živit se rybolovem? To bych umřel hlady. Musím živit rodinu,“ zdůrazňuje Fernando.

Normálně pracuje jako zedník a také maluje byty. Ani jeho bratr Fred není jen rybářem, ale má i jiné zaměstnání.

Bratři Fernando a Fred Ferreirové by se prý kvůli znečištění v dnešní době jen rybařením neuživili | Foto: David Koubek

„Vyrazit na moře se nám vyplatí jen s touto malou lodí, motor nespotřebuje příliš nafty. S velkou lodí to je něco jiného. A když nic neulovíte, proděláte. To je lepší na ryby ani nevyrážet,“ přidává se.

S odpadky se setkávají na moři vždycky. Ničí jim sítě. A podle nich to za rok při olympijských hrách bude jiné jen stěží. Nevěří ani tomu, že se někdy podaří záliv vyčistit.

Špinavý ráj, kde se objevují delfíni

Romáriovi je 45 let. Sliby politiků, že něco udělají se znečištěním moře a zátoky Guanabara, jsou téměř stejně staré jako on. Dodnes se ale v aglomeraci Rio de Janeira, která má téměř 10 milionů obyvatel, čistí odpadní voda pouhých 40 procent domácností.

„Žádná veřejná stavba, která je pod zemí, nepřináší politické body. Raději postaví nějaký monument, nějakou dopravní stavbu, která je vidět. Ale udělat kanalizaci a čističky prostě nepřináší hlasy voličů,“ vysvětluje Romário. Peněz prý má vláda dost.

Nedávno v zálivu přitom viděl delfíny. „Kamarád mi to nevěřil. Říkal mi: v takové špíně a ještě tu jsou delfíni?! Dovedete si představit, jaký by to byl ráj, kdyby to tady bylo čisté?“ uzavírá Romário.

Břehy kolem zálivu jsou pokryté odpadky, které přináší moře. Do zálivu se dostávají po řekách, kam je házejí obyvatelé | Foto: David Koubek

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme