Ve vodách kolem Somálska začne hlídkovat námořní mise EU

Proti pirátům operujícím u somálských břehů začnou ještě tento týden zasahovat plavidla Evropské unie. O zahájení akce nazvané Atalanta mají dnes rozhodnout ministři zahraničí sedmadvacítky na schůzce v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děla na torpédoborci | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Námořní strážní mise bude první podobnou operací Evropské unie. Na ochranu lodí vezoucích humanitární pomoc pro hladovějící Somálce i obchodních plavidel ve vodách kolem Afrického rohu má dohlížet nejméně 7 lodí a hlídkovací letadlo.

Vojenské čluny hlavně britského, francouzského a španělského námořnictva se připojí k plavidlům NATO a Ruska, které se už úspěšně snaží obchodní i turistické lodě plující kolem Somálska před piráty chránit. Operace, které bude velet britský admirál Philip Jones, má trvat rok. Bude stát přibližně 8 a půl milionu eur.

Už loni se tam snažily posílit bezpečnost obchodních lodí i soukromých jachet plavidla Severoatlantické aliance a také Ruska. Kolem Somálska totiž vede cesta do Suezského průplavu, kudy se mimo jiné přepravuje asi 30 % světové produkce ropy.

Schůzka ministrů zahraničí bude také připravovat témata k jednání unijního summitu na konci týdne. Půjde hlavně o tzv. klimaticko-energetický balíček opatření proti změnám klimatu a kroky k překonání hospodářské krize.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme