Ve volbách starosty olympijského Soči zvítězil kandidát vládní strany

Ruská vládní strana Jednotné Rusko získala další volební vítězství. Post starosty černomořského letoviska Soči obsadí její kandidát Anatolij Pachomov. Šéf radnice bude zodpovídat za miliardový rozpočet vyčleněný na pořadatelství olympijských her v roce 2014. Ruská opozice výsledky voleb ale odmítá s tím, že byly zmanipulované.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby starosty v Soči

volby starosty v Soči | Zdroj: ČTK

Prokremelský politik Anatolij Pachomov získal podle volební komise v Soči drtivou většinu hlasů - 77 procent. Na druhém místě skončil se 13 procenty kandidát opozice z hnutí Solidarita Boris Němcov a na třetím komunista Jurij Dzaganija.

Oba muži ale výsledky odmítají. Opozice podle svého tvrzení zaznamenala řadu případů porušení volebního zákona a manipulací ve prospěch provládního kandidáta. Hodlá proto podat oficiální protest. Kritikové tvrdí, že volby jsou dalším důkazem demokratického deficitu v ruském politickém životě.

Pozorovatelé považují hlasování za další test, nakolik je prezident Dmitrij Medvěděv ochoten podporovat otevřenou politickou soutěž, pro kterou se v poslední době několikrát vyslovil.

Přečtěte si také:
Ruská opozice obviňuje úřady ze zmanipulování komunálních voleb v Soči
Rusko škrtá v rozpočtu na výstavbu sportovišť pro olympiádu v Soči
Zimní olympiádu v roce 2014 uspořádá ruské Soči

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme