Ve volbách v Nizozemsku bodovaly proevropské strany, populisté propadli

Evropská unie si oddychla. V předčasných volbách v Nizozemsku se neprosadily populistické strany. Vítězné Liberály ale dělí od opoziční Strany práce jen jedno křeslo v poslanecké sněmovně. Sestavení vládní koalice nebude jednoduché.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci nizozemských liberalistů slaví úspěch ve volbách | Zdroj: Reuters

Jen těsně druhá skončila opoziční Strana práce za hlavní silou dosavadní vládní koalice, Liberály premiéra Marka Rutteho.

Žádná z nich se čtyřmi desítkami křesel ve 150členné dolní komoře parlamentu ale nemá šanci vládnout samostatně. O velké koalici zatím také nebyla řeč. Obě ale vidí perspektivu Nizozemska v pokračování jeho role stabilní země v Evropské unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý zpravodaj ČRo v zemích Beneluxu Pavel Novák přiblížil nizozemskou politickou scénu po volbách

Extremistická Strana pro svobodu antiislamisty Geerta Wilderse značně oslabila. Získala jen polovinu křesel, které vybojovala před dvěma lety, a na pozici třetí nejsilnější strany ji vystřídali socialisté.

Vedení Evropské unie v Bruselu tak může být klidné. V Nizozemsku vyhrály proevropské strany. Extremisté, kteří zapříčinili pád menšinového kabinetu premiéra Marka Rutteho, už nebudou plnit úlohu tichého společníka a ovlivňovat ochotu Nizozemska podílet se na záchraně eura.

„Složitější bude, aby Nizozemsko dostálo svým představám, že tedy bude snižovat nějaký schodek, že se bude chovat úsporněji. Právě to, že Strana pro svobodu nechtěla tato nepopulární opatření, vedlo ke shození vlády v dubnu. Takže je možné, že budou sice problémy na vnitřní, domácí scéně s prosazením některých zákonů, ale Nizozemsko bude oporou pro Evropu,“ myslí si bývalý zpravodaj ČRo v zemích Beneluxu Pavel Novák.

Pavel Novák, Simona Bartošová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme