Ve Vrátné dolině opravují po přírodní katastrofě cesty i penziony, o zimní sezónu přijít nechtějí

Zimní sezónu určitě stihneme, hlásí lidé ve slovenské Vrátné dolině v pohoří Malá Fatra. Na konci července poničila toto území přírodní katastrofa. Přívalový déšť rozbil lanovky i cesty a strhl sebou desítky aut. Záchranáři tehdy evakuovali stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká voda - Svoboda nad Úpou - škody po povodních | Foto: Bohuslav Štěpánek

Některé úseky vypadají jako jedno velké staveniště. Pracuje se především na hlavní příjezdové cestě ke stanici kabinové lanovky, která vede na Kriváň.

Rozvodněný potok vytrhal na konci července kusy asfaltu z cesty. Silnici také poničila lavina kamení a stromů. Na místě nyní pracují desítky stavebních strojů a vstup do doliny je uzavřený.

Někteří turisté cestu do Vrátné doliny kvůli tragédii zrušili. Nahradili je ale jiní, kteří se chtěli na následky stoleté vody podívat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenská Vrátná dolina opravuje po přírodní katastrofě cesty, penziony i lanovky. Podrobnosti zjišťoval Petr Vavrouška.

Malá Fatra je navíc přístupná i z jiných údolí, takže se tam lidé mohli dostat. Letošní letní sezóna nebyla tak zlá, říká primátor Žiliny Igor Choma.

„Zásadním způsobem se ani cestovní ruch nepozastavil. Možná utrpěli dva tři hotely nebo dvě tři zařízení přímo ve Vrátné dolině, kde je spodní stanice lanovky. Nyní se ale dávají dohromady cesty a do zimy bude vše opraveno,“ slibuje primátor.

Slovenská vláda poskytla na obnovu Vrátné doliny miliony eur. Po katastrofě se na Slovensku také vypsala sbírka.

Sbírka na obnovu obce Terchová a Vrátné doliny: účet č. 5060069774/0900, variabilní symbol 21072014, konstantní symbol 0308

Hojně na ni přispěli i Češi, protože patří mezí nejčastější zahraniční návštěvní. Do začátku zimní sezóny by se mělo stihnout vše opravit, potvrzuje i šéf místního turistického sdružení Jozef Mičo.

„Určitě zimní sezónu stihneme. Bude určitě v plném rozsahu, bez problémů a na čas. Mluvit o ohrožené turistické sezóně v Terchové by nebylo moudré,“ dodává Mičo.

Petr Vavrouška, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme