Ve Vysokých Tatrách končí rekonstrukce nejvýše položené horské chaty pod Rysy

Ve Vysokých Tatrách po dvouleté rekonstrukci opět funguje chata pod Rysy. Turisté ji možná zvenku skoro nepoznají. Kvůli ochraně proti lavinám dostala futuristické oplechování. Je větší, komfortnější a měla by být i bezpečnější proti přírodním živlům. Nezměnilo se ale to základní - legendární český chatař Viktor Beránek a hlavně pocit bezpečí, který tahle nejvýše položená tatranská chata poskytuje skoro už 80 let, když se přižene bouřka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chata pod Rysy

Chata pod Rysy | Foto: Vojtěch Berger

„Dnes jsem vynesl 50litrový sud piva. Váží to přes 70 kilo plus ruksak, tak do těch 80 kil,“ říká Viktor Beránek, který vede chatu pod Rysy od roku 1979. Nezlomila ho ani náročná třísezonní rekonstrukce. S nejtěžšími náklady pomohl vrtulník. Jinak se ale všechno nosilo na zádech.

„Myslím si, že to bylo dost těžké už jen tím, že my jsme zůstávali na stejném místě, tady se to bouralo a my jsme tu bydleli. Nebyly tu nějaké ubytovací možnosti, takže na nás pršelo, zima byla,“ vzpomíná na těžké podmínky Beránek.

To všechno v nadmořské výšce 2250 metrů nad mořem. V drsných podmínkách pracují i ženy. Třeba Katka chtěla na chatě pomáhat odjakživa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na chatu pod Rysy vystoupal i zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

„My jsme sem přišly, až když byly hlavní práce hotové. Pak byla potřeba ženská ruka, takže jsme uklízely a teď už začíná sezona. Budeme pracovat v kuchyni,“ říká Katka.

Pro turisty je chata pod Rysy důležitým záchytným bodem. Na hřeben je to odtud ještě necelá hodina cesty. Nemusí se ani zkazit počasí a u chaty se každý rád zastaví. Třeba Fero s kamarády.

„Kolega se vzpamatovává v kadibudce. Druhý je ještě tam a třetí odpadl na Popradském plese.“

„Kadibudka, o které mluví Fero, je zřejmě nejznámější záchod na Slovensku. Toaleta asi 100 metrů za chatou má velké panoramatické okno s úžasným výhledem přímo do horského údolí. Je to jediný suchý záchod, kde si člověk rád posedí ještě o chvilku déle. Chatař Beránek ví, jaký tu má poklad.

„Když jsme to spočítali, tak na tom záchodě se vystřídalo 500 tisíc lidí za těch deset roků, co to stojí. Tak si vemte, kdybychom od každého vzali jedno euro, tak jsme mohli zavřít chatu a krásně bychom ze záchodu žili,“ představuje si Beránek.

Chatař z horské chaty pod Rysy Viktor Beránek | Foto: Vojtěch Berger

Až na toaletu se ale chata pod Rysy změnila k nepoznání. Zvenku je oplechovaná kvůli lavinám a zdobí ji solární panely. Zevnitř je zase větší, s dřevěným interiérem a hlavně unikátní velkou kachlovou pecí.

Manželé Královi ze středních Čech si tu dali malý oběd, a po nové chatě se rozhlížejí s úctou jako v muzeu: „Velký rozdíl. Tamto byla opravdu taková chatička, ale mělo to zas jiné kouzlo,“ komentují manželé.

Úplně hotovo ještě ale na chatě pod Rysy není. Kolaudace se plánuje na podzim. A pak už si chce chatař Viktor Beránek jenom užívat.

„Asi každých 12 let chatu smete lavina. Věřím, že už se další rekonstrukce nedožiji,“ dodává Beránek.

Každý turista, který jde na Rysy, může k rekonstrukci chaty sám přispět. Na začátku cesty dole v údolí bývá vyskládaný náklad, třeba dřevěná prkna nebo dlaždice. Každý, kdo vynese nahoru pár kilo, dostane na chatě horký čaj a české poděkování od tamního šéfa.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme