Ve výtvarné soutěži na téma Lidice uspělo téměř padesát dětí z Hongkongu

Čtyřicet šest hongkongských dětí získalo o víkendu ceny z České republiky. Vyhrály je za své kresby a díla v Mezinárodní výtvarné soutěži Lidice 2012. Nejenže se z Hongkongu do 40. ročníku lidického klání dostalo asi nejvíce dětí z jednoho města, ale jejich obrázky podle poroty patřily také mezi ty nejvydařenější a nejzajímavější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkong

Hongkong | Foto: Roman Chlupatý, Globe Reporter

Do mezinárodní soutěže se přihlásily děti s několika tisíci pracemi – kresbami, sochami nebo loutkami – a to ze 67 zemí světa. Všech 46 hongkongských dětí získalo stejné ocenění.

Porotce i letos zaujalo dílo malého Kennyho Lau - jak řekl Radiožurnálu je na svou už třetí výhru v soutěži náležitě hrdý. „Ano, jsem pyšný. Není to ale těžké nakreslit takový obraz, trvalo mi to tak dva dny. Použil jsem olejové pastely a toto jsem udělal párátkem na zuby,“ popsal Radiožurnálu Kenny Lau.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěchu hongkongských dětí v Mezinárodní výtvarné soutěži Lidice 2012 informuje zpravodajka Kateřina Procházková

Kenny ale nebyl sám. Z Hongkongu, tedy z jednoho města, se do čtyřicátého ročníku lidického klání dostalo asi nejvíce prací. A podle poroty patřily také mezi ty nejvydařenější a nejzajímavější.

„Souvisí to samozřejmě také s talentem dětí, které do té výstavy kreslí a myslím, že toho mají hongkongské děti opravdu nadbytek. Vždy porotu nadchnou jejich práce, čínská kultura je samozřejmě zajímavá pro Evropany a obohatí výstavu zase něčím dalším,“ potvrzuje ředitelka soutěže Ivona Kasalická.

Na úspěch hongkongských dětí má vliv nejen jejich píle a talent, ale také podpora místních úřadů. Ministerstvo kultury totiž každoročně posílá hongkongské studenty do světa a pomáhá jim se v nejrůznějších soutěžích prosadit.

„Hlavně jde o podporu vzdělávání a podporu výměnných studijních programů, včetně těch kulturních. A letos bychom toho chtěli dělat ještě víc,“ uvádí hongkongský ministr vzdělání Eddie Hak-Kim, který se na předávání cen přišel také podívat.

Ti, kteří nemohli dorazit do Hongkongu, jsou pozvaní do České republiky, kde výstava teprve začne. „Měla by být otevřena na konci května a vydržet by měla asi do konce října. Myslím si, že to je zážitek. Tam je celý svět pod jednou střechou,“ láká do Lidic člen poroty Josef Zedník.

Kateřina Procházková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme