Ve Washingtonu jedná americká vláda s představiteli EU

O dobrých vztazích s novou americkou vládou se přijeli do Washingtonu přesvědčit představitelé Evropské unie. Dnešní jednání mezi americkými a evropskými diplomaty se týkají zahraniční a bezpečnostní politiky obou ekonomických velmocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Colin Powell zahájil úspěšné námluvy mezi EU a vládou republikána George Bushe už během nedávné návštěvy Bruselu. Hlavními tématy dnešního jednání mezi Powellem a čelnými představiteli EU - Solanou, švédskou ministryní zahraničí Lindtovou a komisařem Pattonem - bude především Balkán, Blízký východ a americký projekt národní protiraketové obrany. Powell už dříve rozptýlil obavy Evropanů z odchodu amerických jednotek z Bosny a Kosova.

Americký ministr zahraničí také podpořil evropské plány vytvořit vlastní ozbrojené jednotky, které by řešili krize, do kterých NATO nebude chtít vstoupit. Washington také podpořil ekonomickou pomoc palestinské samosprávě, které hrozí kvůli izraelské blokádě hospodářský kolaps. Představitelé EU a Spojených států budou dnes ve Washingtonu jednat také o rozšiřování Evropské unie.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme