Ve Washingtonu se schází summit šéfů USA a EU

Transatlantická ekonomická integrace a růst, prosazování demokracie ve světě, boj proti terorismu, ale také reforma OSN. To by měla být témata dnešní vrcholné schůzky šéfů Evropské unie s americkým prezidentem Georgem Bushem. Řeč může v Bílém domě přijít také na nešíření jaderných zbraní nebo problémy vztahu ekologie a energetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Do Bílého domu přijali pozvání předseda Evropské komise Jose Baroso, vysoký představitel unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana a Jean-Claude Juncker, premiér unii právě předsedajícího Luxemburska.

Političtí lídři pětadvacítky přicházejí za Georgem Bushem ve chvíli, kdy se ještě nemohli plně vzpamatovat z nevydařeného vlastního unijního summitu. Američané ale nechtějí ztrácet čas, zajímá je Írán, Palestina, Afghánistán a zejména Irák před nadcházející vrcholnou schůzkou o jeho budoucnosti v Bruselu.

Prezident Bush se naposledy v Bruselu s lídry unie setkal v únoru. Podle USA jsou pevné transatlantické vztahy životně důležité z celosvětového hlediska, od prosazování mírového urovnání a reforem na Blízkém východě po šíření demokracie a stability na Balkáně, v Afghánistánu a dalších zemích euroasijského kontinentu.

Jedno z možných jablek sváru se podařilo zažehnat ještě před summitem. Američané už podruhé o rok, tentokráte do 26. října 2006, prodloužili lhůtu na zavedení digitálních fotografií a otisků prstů do evropských pasů, takže občané původní patnáctky budou nadále moci cestovat do USA bez biometrických pasů a přesto nepotřebovat víza.

Markéta Konvalinová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme