Ve Washingtonu protestovali na podporu obviněných z vniknutí do Kapitolu. Shromáždění bylo poklidné

Ve Washingtonu demonstrovali lidé na podporu těch, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Shromáždění bylo podle místních médií poklidné, více než demonstrantů bylo podle agentury Reuters na místě policistů a novinářů. Dostavilo se několik stovek lidí. V oblasti od rána hlídkovaly stovky policistů a v okolí Kapitolu úřady nechaly postavit vysoké zátarasy. V pohotovosti byla i Národní garda.

Washington (Aktualizováno: 5:58 19. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté ve Washingtonu, kam se sjíždí demonstranti, kteří chtějí podpořit obviněné z vniknutí do Kapitolu. | Foto: Jim Bourg | Zdroj: Reuters

Pořadatelé oznámili, že se protestů zúčastní na 700 lidí, další odhady mluvily až o několika tisících účastníků z řad příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Na místě ale bylo zhruba 200 demonstrantů.

„Je to víceméně to, co jsme čekali,“ řekl o jejich počtu šéf washingtonské policie Robert Contee. Podle agentury AP některé skupiny Trumpových příznivců od účasti na protestu ve Washingtonu své členy odrazovaly, protože šlo podle nich o past.

‚Šaman QAnon‘ u soudu doznal vinu. Za vtrhnutí do Kapitolu si nejspíše odsedí tři až čtyři roky

Číst článek

Zpravodajské služby také informovaly, že do metropole mají dorazit členové radikálních skupin Proud Boys a Oath Keepers, jejich vůdci to ale odmítli. Jiní komentátoři k protestům ve Washingtonu a dalších městech stále vyzývají. Obviněným vyjádřil podporu i samotný Trump.

Nebudeme tolerovat násilí

Policie v pátek uvedla, že v souvislosti se sobotními protesty zaznamenala vyhrůžky. „Nebudeme tolerovat žádné násilí,“ uvedl šéf policie zajištující ochranu Kapitolu Thomas Manger. Policie se také obává střetů mezi příznivci a odpůrci bývalého prezidenta Trumpa.

Ve Washingtonu se shromáždili příznivci obžalovaných stíhaných za útok na americký Kapitol ze 6. ledna | Zdroj: Reuters

Sobotní protesty chtějí vyjádřit solidaritu lidem, kteří čelí trestnímu stíhání kvůli demonstracím z letošního 6. ledna. Trumpovi příznivci tehdy vnikli do sídla Kongresu, aby vyjádřili znepokojení nad výsledkem prezidentských voleb, ve kterých zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. Trump po listopadových volbách opakovaně tvrdil, že mu demokraté chtějí ukrást volební vítězství.

Kvůli lednovým výtržnostem je ve vazbě stále přes 60 lidí, z nichž je zhruba polovina ve vězení v hlavním městě. Obviněno bylo kolem 600 lidí. Ve většině případů ale není podle agentury AP jasné, jak proces skončí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme