Ve Washingtonu začínají oslavy výročí Daytonské dohody

Do Washingtonu se dnes sjíždějí balkánští představitelé na dvoudenní oslavy výročí Daytonské dohody. Ta v listopadu 1995 ukončila válku a rozdělila zemi na dvě části - Republiku srbskou v Bosně a na Muslimsko-chorvatskou federaci. Mírová dohoda uzavřená před deseti lety v Daytonu ve státě Ohio dnes už nestačí a je třeba postoupit dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová | Zdroj: ČTK

Dvoudenní washingtonské oslavy na vysoké protokolární úrovni, včetně gala oběda pořádaného ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou, mají připomenout pozitivní stránky dohody, která byla pod silným americkým diplomatickým tlakem před deseti lety uzavřena na vojenské základně v Dayotonu.

Stejně silně ale zaznívá z Washingtonu kritika toho, čeho nebylo dosaženo. Především to, že je stále na svobodě někdejší bosensko-srbský vůdce Radovan Karadžič. Washingtonské setkání má být součástí úsilí změnit bosenskou ústavu včetně zrušení rotace tří prezidentů a brzký vznik efektivní bosenské vlády, která usnadní ekonomickou prosperitu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme