Ve Washingtonu začne americko-evropský summit

Washington hostí první americko-evropský summit od nástupu Baracka Obamy do funkce prezidenta. Podle některých expertů půjde jen o další z nekonečné řady setkání, která nic konkrétního nepřinesou. Někteří ale tvrdí, že by dnešek mohl stvrdit novou kapitolu ve vztazích Washingtonu a Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu | Foto: US Department of Defense

Zatímco Obamův předchůdce George Bush považoval Evropskou unii jen za jednoho z mnoha partnerů na mezinárodní scéně, nový prezident se podle všeho snaží o obnovení nadstandardních vztahů mezi tradičními členy transatlantické aliance.

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Přikryla můžeme už teď sledovat výrazné oteplení vztahů mezi Amerikou a Evropou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadcházejícím americko-evropském summitu diskutovali na Rádiu Česko analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Přikryl a ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka

"Z velké části to můžeme přičíst velké popularitě současného amerického prezidenta, který je mimochodem populárnější v Evropě, než v USA. To pak generuje i politickou vůli evropských představitelům vůči požadavkům USA," řekl Přikryl.

K bližší spolupráci donutí podle něj Washington a Brusel i další okolnosti, především rychlý růst rozvíjejících se zemí, který pozici Ameriky i Evropy ohrožuje.

"Bude jedním z motivů transatlantického partnerství. Vstupujeme do nové éry multipolárního světa, ve kterém bude při zachování současných principů fungování ekonomiky i bezpečnosti nutná vzájemná podpora EU a USA," myslí si Přikryl.

Debata o platech bankéřů zastíní důležitější věci

Podle ekonoma Raiffeisenbank Michala Brožky se určitě povede také debata o odměňování ve finanční sféře.

"Řekl bych, že tato debata bohužel zastiňuje významnější témata jako je otázka bankovního kapitálu, způsobu účtování, regulace finančních derivátů, případně otázka ratingových agentur, regulace hedgeových fondů a podobně," uvedl Brožka.

Igor Maňour, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme