Ve Washingtonu zavlaje kubánská vlajka, Kuba po 54 letech otevře ambasádu

V americkém hlavním městě dnes Kuba po více než padesáti letech otevírá plnohodnotné velvyslanectví. Washington a Havanu rozdělovalo nepřátelství od nástupu Fidela Castra k moci. Země se na postupném ukončení studené války dohodly loni v prosinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánský prezident Raúl Castro (vlevo) a jeho americký protějšek Barack Obama během setkání v Panamě | Zdroj: Reuters

Otevřít kubánskou ambasádu do Washingtonu přijíždí kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez. Kubánská vlajka se na budově velvyslanectví objeví poprvé po 54 letech.

V Havaně se ode dneška také automaticky změní status americké ambasády, oficiálně ji ale ministr zahraničí John Kerry pojede otevřít až v srpnu.

Symbolické gesto je dalším krokem ve snaze Spojených států a Kuby normalizovat vztahy. Řada sporných otázek mezi oběma zeměmi ale dál zůstává, o některých z nich, včetně dodržování lidských práv na Kubě, by spolu měli ve Washingtonu dnes mluvit ministři zahraničí.

USA přerušily diplomatické vztahy s karibským ostrovem oficiálně na počátku roku 1961. Dva roky předtím převzali moc nad Kubou komunisté v čele s Fidelem Castrem.

V platnosti dál zůstává americké ekonomické embargo vůči Kubě. Zrušit ho může jedině republikány ovládaný Kongres, ve kterém je řada kritiků rozhodnutí obnovit diplomatické vztahy.

Prezident Barack Obama jim oponuje tvrzením, že dekády izolace a nulového angažmá na Kubě nepřinesly žádnou změnu. To je podle něj hlavní důvod politiku změnit.

Kubánští emigranti v USA politické oteplování většinou vítají

Číst článek

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme