Večer bude znám osud Pilipa a Bubeníka

Kubánské úřady přislíbily manželce zadrženého poslance Ivana Pilipa a bratrovi Jana Bubeníka, že se budou moci dnes znovu setkat. Oba jsou údajně v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Dnes dvě hodiny před půlnocí našeho času by pak měla kubánská justice oznámit další postup v celé kause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úvahu připadá osvobození obou vězňů, jejich propuštění na kauci, deportace nebo zadržení až do soudního procesu. Naše úřady i nadále trvají na okamžitém propuštění obou mužů. Oba zadržované Čechy vyšetřují kubánské úřady na základě paragrafu, který hovoří o „jiných činech proti bezpečnosti státu a spolčování s jinými za účelem vyvolání povstání“.

V Bruselu se dnes sejdou ministři zahraničí členských zemí Evropské unie. Ministři by měli jednat i o dalším osudu dvou Čechů, zadržovaných na Kubě. Představitele „patnáctky“ totiž o pomoc při řešení tohoto problému požádal šéf české diplomacie Jan Kavan. Z belgické metropole se hlásí náš zpravodaj Milan Fridrich.

Situací kolem věznění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě se už zabýval Evropský parlament. Jeho předsedkyně Nicole Fontainová a šéf nejsilnější frakce Evropské lidové strany Hansgerd Pöttering obvinili kubánské úřady z porušování lidských práv, jelikož oba zadržení Češi neměli možnost kontaktovat svoji ambasádu a zajistit si právní pomoc. Evropský parlament vyzval Kubu, aby Ivana Pilipa a Jana Bubeníka okamžitě propustila. Jelikož se šéf české diplomacie Jan Kavan obrátil na Evropskou unii, aby mu pomohla dostat oba muže z kubánského vězení, čeká se, že se otázkou budou dnes zabývat ministři zahraničí patnáctky. Unie určitě vydá k případu prohlášení, které by se nemělo moc lišit od komuniké předsedkyně Evropského parlamentu. Patnáctka také může ČR nabídnout diplomatickou pomoc.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme