Večer budou jednat Blair s Bushem o válce proti Iráku

Americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair budou dnes večer v Camp Davidu jednat o svých názorech na další osud iráckého diktátora Saddáma Husajna a o možnostech vývoje v této zemi. Očekává se, že oba představitelé dají znovu najevo, že odstranění Saddáma Husajna od moci je jedinou cestou, jak vyřešit problém Iráku a jak se zbavit nebezpečí, že použije chemické, biologické či jaderné zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George W. Bush | Foto: White House

Oba státníci hodlají rovněž dále koordinovat postup svých zemí v Radě bezpečnosti ve snaze prosadit rezoluci, jasně stanovující termín, do kterého má Bagdád souhlasit s přijetím zbrojních inspektorů vybavených pravomocemi podle pravidel OSN.

Evropská unie odmítá preventivní válku proti Iráku. Šéf společné zahraniční politiky EU Javier Solana to prohlásil pro zítřejší vydání německého deníku Bild am Sonntag. Javier Solana prohlásil, že preventivní válka proti Iráku bez mandátu OSN by odporovala úmluvám o lidských právech. Evropská unie odmítá jednostrannou preventivní válku bez mandátu OSN, uvedl Solana. Připomněl že ministři zahraniční EU se dohodli na tom, jak by se mělo kolem Iráku postupovat. Unie podporuje autoritu OSN a jeho rezolucí vůči Iráku. Je to právě OSN, kdo musí Irák donutit přijmout na své území zbrojní inspektory, uvedl Solana. Ačkoli Solana mluví za celou Unii, ta není v názoru na Irák tak jednotná jak by se mohlo zdát. Velká Británie podporuje vojenský úděr poti Iráku a nově se k ní přidalo Nizozemí.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme