Večer před schůzkou G8 bylo v táboře antiglobalistů v Lough Erne jen pět stanů

Luxusní letovisko Lough Erne u severoirského Enniskillenu se změnilo v nedobytnou pevnost. Už zítra tam začíná summit G8, na kterém budou jednat nejmocnější politici světa. Policie kvůli setkání připravila největší operaci v dějinách Severního Irska, protože antiglobalisté vyhrožovali velkými protesty. Zatím jich však přijelo velmi málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v severoirském Enniskillen před summitem G8 | Zdroj: Reuters

V Enniskillenu na ragbyovém hřišti, kde měli mít antiglobalisté tábor, bylo dnes vpodvečer k vidění jen pět stanů antiglobalistů.

Důvodů se nabízí několik. Třeba to, že policie avizovala, že proti protestujícím zasáhne rázně. Nějaké protesty odpůrců summitu se také konaly už dříve, například v Londýně či Belfastu, a trochu se tak rozmělnily. Problematický je pro demonstranty i fakt, že organizátoři umístili summit poměrně daleko od civilizace. Nejbližší velké město – Belfast – je vzdálené asi hodinu a čtyřicet minut jízdy autem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Severním Irsku sleduje zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Ale přece jen doufají tady ti antiglobalisté, se kterými jsem mluvil, že možná desítky, možná stovky odpůrců dnes večer a možná zítra dorazí,“ popsal Enniskillenu zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Ten také přiblížil celkovou atmosféru na území, kde se koná největší policejní akce v dějinách Severního Irska: Na letištích velmi málo policistů, naopak na každém dálničním mostě policejní hlídky s těžkooděnci.

„Místní říkali, že to není ani tak kvůli odpůrcům globalizace, jako kvůli strachu z možného útoku severoirských republikánů, to znamená odštěpenců republikánské armády, kteří v posledních týdnech a měsících byli docela aktivní,“ dodal Jiří Hošek.

Jiří Hošek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme