Večer udílení Oskarů

Dnes večer budou v Los Angeles uděleny prstižní americké filmové ceny Oscar 2001. Letošní 74. ročník udílení Oscarů se vyznačuje především tím, že nemá žádného hlavního favorita, jak tomu obvykle bývá. S největším počtem nominací dnes večer přicházejí Pán prstenů - Společenstvo prstenu. Snímek má 13 nominací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amélie z Montmartru | Zdroj: ČTK

Ale při udílení Zlatých glóbů zcela propadl, takže jeho šance nejsou nijak oslnivé. Osm nominací mají dva filmy: drama Čistá duše o geniálním matematikovi postiženém schizofrenií a muzikál Moulin Rouge. Sedm nominací má film Gotherd Park a se čtyřmi nominacemi přicházejí tvůrci filmu V ložnici. Nejlepším hercem loňského roku se může stát Russel Crow, Sean Penn, Tom Wilkinson Will Smith nebo Denzel Washington.

Favoritkou mezi herečkami je patrně Renné Zelwegerová za ztvárnění Bridget Jones nebo Judy Dentcheová za film Iris, ve kterém hraje ženu, která bojuje s Alzheimerovou chorobou. Do kategorie nejlepší zahraniční film se letos přihlásil rekordní počet 51 snímků. Mezi nominovanými není český film Tmavomodrý svět. Favority v této kategorie jsou bosenský snímek Země nikoho a francouzský snímek Amélie z Montmartru

Udílení Oskarů proběhne za přísných bezpečnostních opatření. Oskaři se letos přestěhovali do nového domova Kodak Theatre v srdci Hollywoodu. Poprvé po téměř 40 letech se tak oskarová slavnost vrací na místa svého vzniku. Před budovou je už připraven červený koberec, po kterém filmové hvězdy prjdou za nadšeného pokřiku fanoušků. Letošní udílení Oskarů bude moderovat herečka Whoopi Goldbergová.

Markéta Kaclová, Jolka Krásná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme