Večer v Los Angeles předávání Oscarů

V kalifornském Los Angeles vrcholí přípravy na 73. slavnostní vyhlášení filmových Oscarů. Český snímek Musíme si pomáhat soutěží ve skupině cizojazyčných filmů. Jak z Los Angeles telefonuje zpravodajka Radiožurnálu v Severní Americe Olga Krupauerová, konkurence je veliká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchaiwanský snímek amerického režiséra Enga Leeho Tygr a Drak rozdělil kategorii cizojazyčných filmů na dvě skupiny. Tygr a Drak natočený v čínštině získal deset nominací a velké šance má i na Oskara za nejlepší snímek. Kromě českého filmu Musíme si pomáhat soutěží o Oskara i belgický Everybody Famous, mexický Amores Peros a francouzský snímek v Jeho režisérka Agnes Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla, že je smutná z toho, že jsou kolonizováni Amerikou. Zahraniční režiséři poukazují na to, že film Tygr a Drak byť natočený v čínštině, je filmem amerického režiséra pro americké publikum. Na druhou stranu doufají, že jeho popularita prolomí bariéry amerického odporu vůči titulkovaným filmům.

V kategorii zahraničních filmů má šanci na zisk prestižní zlaté sošky také český film Musíme si pomáhat. Jeho režisér Jan Hřebejk by před nadcházejícím slavnostním ceremoniálem byl nejraději, kdyby se už žádné ceny nerozdělovali a zůstalo pouze u nominací. I kdyby žádnou cenu nedostal, cítí se být v dobré společnosti filmů jako Hoří, má panenko, Vesničko má středisková, Obecná škola a dalších.

Už jako americký režisér získal dvě ocenění také Miloš Forman, sošku mají i jeho spolupracovníci z natáčení Amadea Miroslav Ondříček, Theodor Pištěk a Karel Černý. Prvním oceněným Čechem byl v roce 1949 dvanáctiletý Ivan Jandl, který získal zvláštní cenu za dětský herecký výkon v hlavní roli ve snímku Poznamenaní režiséra Freda Zinnemanna.

Na získání sošky si příliš velké šance nedává.

Z ostatních kategorií má nejvíce želízek v ohni římský opus Ridleyho Scotta Gladiátor (12 nominací). Rekordmanem mezi nominovanými je skladatel John Williams, jehož letošní nominace za hudbu k filmu Patriot je v pořadí už devětatřicátá (sošku získal pětkrát). Velkou šanci na získání režisérského Oscara má Steven Soderbergh, který je nominován dvakrát na cenu za nejlepší režii za filmy Traffic a Erin Brockovich.

Cena americké Akademie filmových umění a věd neboli Oscar se uděluje od konce dvacátých let a cena pro nejlepší neanglicky mluvený film vznikla v roce 1954. Prvním československým nositelem Oskara byl v roce 1966 Obchod na korze tvůrčího dua Ján Kádár a Elmar Klos, o dva roky později byl úspěšný i Jiří Menzel s Ostře sledovanými vlaky. Jan Svěrák pak před čtyřmi lety získal prvního českého Oscara za film Kolja.

Nominace v hlavních kategoriích:

Výkon herce v hlavní roli:

Javier Bardem - Before Night Russell Crowe - GLADIATOR

Tom Hanks - CAST AWAY

Ed Harris - POLLOCK

Geoffrey Rush - QUILLS

Výkon herce ve vedlejší roli:

Jeff Bridges - THE CONTENDER

Willem Dafoe - SHADOW OF THE VAMPIRE

Benicio Del Toro - TRAFFIC

Albert Finney - ERIN BROCKOVICH

Joaquin Phoenix - GLADIATOR

Výkon herečky v hlavní roli:

Joan Allen - THE CONTENDER

Juliette Binoche - CHOCOLAT

Ellen Burstyn - REQUIEM FOR A DREAM

Laura Linney - YOU CAN COUNT ON ME

Julia Roberts - ERIN BROCKOVICH

Výkon herečky ve vedlejší roli:

Judi Dench - CHOCOLAT

Marcia Gay Harden - POLLOCK

Kate Hudson - ALMOST FAMOUS

Frances McDormand - ALMOST FAMOUS

Julie Walters - BILLY ELLIOT

Režie:

BILLY ELLIOT

CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

ERIN BROCKOVICH

GLADIATOR

TRAFFIC

Cizojazyčné filmy:

AMORES PERROS

CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

DIVIDED WE FALL

EVERYBODY FAMOUS!

THE TASTE OF OTHERS

Filmová hudba:

CHOCOLAT

CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

GLADIATOR

MALČNA

THE PATRIOT

Titulní písnička:

CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

DANCER IN THE DARK

THE EMPEROR'S NEW GROOVE

MEET THE PARENTS

WONDER BOYS

Nejlepší film:

CHOCOLAT

CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

ERIN BROCKOVICH

GLADIATOR

TRAFFIC

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme