Vědci objevili hrob slavného astronoma Koperníka

Polští archeologové našli pravděpodobný hrob s ostatky Mikuláše Koperníka. Tento slavný astronom mimo jiné dokázal, že Země se točí kolem Slunce a nikoli naopak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Koperník

Mikuláš Koperník | Foto: Kriminalistické laboratoře Varšava

Polští vědci a experti z kriminalistického ústavu dospěli k závěru, že lebka nalezená v hrobě pod katedrálou ve Fromborku, patří s největší pravděpodobností jednomu z nejpronikavějších astronomů všech dob - Mikuláši Koperníkovi.

Jelikož byl duchovním a neměl tedy potomky, nelze jeho identitu určit na základě analýzy a srovnání DNA. Kriminalisté proto za pomocí počítačové grafiky na základě lebky rekonstruovali tvář a zjistili, že se prakticky zcela podobá dochovaným portrétům Mikuláše Koperníka. Tuto identitu potvrzují mimo jiné i jizvy na tváři.

"Místo nalezení lebky i věk jejího majitele odpovídají Koperníkovi. Rekonstrukce jeho tváře se v základních rysech naprosto shoduje s obrazem Koperníka. Stoprocentní jistotu ale nebudeme mít nikdy," říká Maria Kasprzycká z Baltského výzkumného ústavu.

Mikuláš Koperník zemřel v roce 1543 ve věku sedmdesáti let. Jeho hrob ale zůstal záhadou. Mnozí lidé jsou dodnes přesvědčení, že Koperník byl poslem z budoucnosti, a po odhalení vesmírných zákonů se vrátil zpět do své galaxie.

rekonstrukce podoby M. Koperníka | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme