Vědci objevili 'upíří' geny komárů

Čína hlásí úspěch v boji proti komárům. Čínští vědci totiž objevili takzvané upíří geny tohoto hmyzu, a tak nepříjemné kousnutí i přenos nebezpečných nemocí by se mohly stát minulostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár

Komár | Foto: Fotobanka stock.xchng

Touhu po krvi u komárů podle nového zjištění vyvolávají enzymy, které umožňují její rychlé trávení. Peking tvrdí, že objev může znamenat i výrazné omezení přenosu nebezpečných nemocí včetně malárie, na kterou ročně umírá milión lidí.

Enzymem, který vyvolává touhu po krvi, je podle vedoucího týmu vědců z biologického institutu čínské Akademie věd serinová protéaza trypsin. Tyto takzvané upíří geny, označované jako Tryp-SPc, obsahují na tři sta genových sekvencí tvořících unikátní trávící systém komárů.

Podle čínských vědců přitom tyto látky nemají výlučně jen komáři, ale i většina živočichů a také člověk, jen v mnohem menším množství. Objev může přispět k eliminaci komárů nebo alespoň jejich touhy po lidské krvi.

Přečtěte si také:
Významné přemnožení komárů na Novojičínsku nehrozí
V Rakousku a na Slovensku se přemnožili komáři, situace se vymkla kontrole
Komáři s "mořským" genem

Robert Mikoláš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme