Vědci pokročili v boji proti malárii

Mezinárodní konsorcium vědců rozluštilo genom parazita Plasmodium způsobujícího malárii a komára rodu Anopheles, který jej přenáší na člověka. Odborníci doufají, že se tím urychlí vývoj nových léků i očkovací látky proti této chorobě, kterou se každoročně nakazí 300 - 500 miliónů lidí!

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komár Anopheles

komár Anopheles | Foto: University of Nebraska

Závažnost malárie zdůraznila i docentka Alena Lobovská, přednostka 3. kliniky infekčních a tropických nemocí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Připomněla, že každoročně této chorobě podléhá na 3 000 000 lidí, a to zejména v subsaharské Africe, jihovýchodní Asii, v centrální a jižní Americe, Oceánii i jinde. Přivítala rozluštění genomu, avšak cesta k výrobě vakcíny bude ještě dlouhá.

Díky rozluštění genomu vědci mohou rozlišit geny hrající roli v přenosu parazita, jiné v rezistenci hmyzu vůči insekticidům či v čichových schopnostech. Lze se tak přiblížit k rozluštění otázky, proč si komár vybírá ty či ony osoby. Další geny umožní vysvětlit schopnost hmyzu chránit se před chemickými látkami, které proti němu lidé desítky let používají.

Milan Kopp, Jana Olivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme