Vědci v laboratořích celého světa ničí vzorky smrtící chřipky

Tisícům vědců v úterý začala honička kvůli výzvě Světové zdravotnické organizace, aby zničili nádobky s kmenem pandemické chřipky. Jak v noci na dnešek oznámila agentura AP, vzorky byly omylem zaslány do laboratoří v 18 zemích k rutinním testům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka

laborantka

Výzva souvisí s nevelkou, ale přesto reálnou hrozbou, že by vzorky mohly způsobit globální chřipkovou epidemii. Vzorky viru zaslala americká společnost do téměř 5000 laboratoří, většinou ve Spojených státech.

Zatím není zcela jasné, proč se virový kmen H2N2, který v roce 1957 zabil jeden až čtyři miliony lidí, objevil v sadě vzorků běžně zasílaných do laboratoří. Kmen z roku 1957 nebyl zařazován do výroby chřipkových vakcín od roku 1968 a kdokoliv narozený po tomto roce proti němu není imunní.

Podle mluvčí federálního centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě Nancy Coxové s největší pravděpodobností nejde o úmyslné zaslání nebezpečných vzorků či o pokus bioterorismus.

Téměř 99 procent laboratoří, které obdržely virus smrtící chřipky, je v USA, 14 v Kanadě a 61 sad se vzorky bylo zasláno laboratořím v 16 zemích Evropy, Asie, Blízkého východu a Jižní Ameriky. Podle WHO některé laboratoře mimo USA již vzorky zničily a do pátku by měly být zničeny i ty zbývající.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme