Vědci v USA varují: Globální oteplování postupuje rychleji, než se dosud myslelo

Země se otepluje rychleji, než se očekávalo. Varování zaznělo na vědecké konferenci v americkém Chicagu. Emise oxidu uhličitého totiž rostly od roku 2000 výrazně rychleji než dřív.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zimní slunce | Foto: Jan Rosenauer

V devadesátých letech rostly emise CO2 v globálním měřítku průměrně o necelé procento za rok. Od roku 2000 je to ale o 3,5 procenta ročně, uvádí klimatolog Chris Field ze Stanfordovy univerzity.

Mezinárodní vědecký panel pro změny klimatu OSN, jehož členem Field je, podle jeho závěrů výrazně podhodnotil rychlost, s jakou se bude planeta oteplovat.

Na konferenci Americké asociace pro pokrok vědy zazněly i jiné varovné hlasy: biopaliva podle nově získaných poznatků emise oxidu uhličitého v konečném důsledku možná nesnižují, ale naopak zvyšují. Podle odhadů přispívají z jedné až dvou třetin ke kácení tropických pralesů, což je jeden z důležitých faktorů ovlivňujících množství skleníkových plynů v atmosféře.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme