Vědci vydali vážné varování před důsledky klimatických změn

Globální oteplování nejvíc ohrozí chudé regiony - to je jeden z hlavních závěrů zprávy o pravděpodobných dopadech změny klimatu v příštích desetiletích. Shodli se na ní odborníci z více než stovky zemí po pětidenním jednání v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeměkoule

Zeměkoule

Je to chmurná vize. Ohrožené jsou především pobřežní oblasti planety. Pokud stoupne teplota o dva až tři stupně, bude stoupající mořská hladina znamenat problémy hlavně pro malé ostrovy a velká říční ústí.

Současně se dají očekávat větší sucha ve vnitrozemí většiny kontinentů včetně Evropy. Miliardy lidí budou čelit vysokému riziku nedostatku jídla a pitné vody. Vyhynutí bude hrozit skoro třetině živočišných a rostlinných druhů.

Na vzniku dnes zveřejněného dokumentu se podílely tisíce odborníků z více než stovky zemí. Jeho závěry do značné míry potvrzují to, co mnohé ekologické organizace hlásají už delší dobu. To zvýší tlak na rozvinuté země, aby se snažily snižovat emise skleníkových plynů, které jsou považované za jednu z hlavních příčin oteplování.

Evropská unie se už zavázala, že bude do roku 2020 produkovat o pětinu oxidu uhličitého méně a bude více využívat obnovitelné zdroje energie, i když se to některým členským zemím včetně České republiky příliš nelíbilo.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme