'Věděl, k čemu se upsal,' řekl podle kongresmanky Trump vdově padlého vojáka. Vymýšlí si, ohradil se

„Váš muž věděl, k čemu se upsal.“ To jsou podle floridské kongresmanky slova, která prezident Donald Trump vyslovil během telefonního rozhovoru s vdovou padlého amerického vojáka, jež zemřel tento měsíc v Nigeru. Trump ale tvrzení odmítá: „Celé si to vymyslela. Smutné.“

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump během tiskové konference v Rose Garden. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Neřekl jsem to, co tvrdí,“ uvedl ve středu Trump s tím, že má důkazy. Žádné však dosud nezveřejnil. „Hezky jsme si popovídali, zněla jako skvělá žena,“ dodal.

Kongresmanka Wilsonová tvrdí, že cestovala po boku Myeshii Johnsonové, vdově seržanta La Davida Johnsonova, když jela pro ostatky zesnulého na miamské mezinárodní letiště. Právě tehdy zaslechla její konverzaci s Trumpem, popisuje CNN.

„Nikdy neřekl nic jako 'hrdina', té ženě řekl: 'Věděl, k čemu se upsal. Ale hádám, že to stejně bolí.‘ Jak necitlivé to je?“ uvedla Wilsonová v úterý. „Všichni víme, že když jdete do války, existuje šance, že se živý nevrátíte. Není to ale něco, co byste měli připomínat truchlící vdově,“ popsala s tím, že Johnsonová po hovoru propukla v pláč.

Za její tvrzení o prezidentových slovech se postavila také žena, která padlého vojáka vychovávala a která pro Washington Post řekla, že se Trump k její snaše zachoval necitlivě. „Prezident Trump nerespektoval mého syna, mou dceru a taky mě a mého muže,“ uvedla pro deník.

Špička politického panteonu 

Prezident čelí vlně kritiky už delší dobu za to, že rodinám nekondoloval hned po 4. říjnu, kdy vojáci o život přišli. V pondělí navíc během tiskové konference obvinil bývalého šéfa Bílého domu Baracka Obamu z toho, že nevolal rodinám padlých vojáků.

Archivní snímek seržanta La Davida Johnsona | Zdroj: Reuters

„Prezident Obama a další prezidenti, většina z nich, nevolali,“ řekl v pondělí. Jeho tvrzení však krátce na to americká média, političtí poradci i samotné rodiny padlých vyvrátili. 

Den na to Trump situaci ještě vyostřil tím, že naznačil, že Obama nezavolal třeba rodině vedoucího štábu Bílého domu Johna Kellyho, když jeho syn zemřel v roce 2010 v Afghánistánu.

Záznamy návštěvníků Bílého domu ale ukazují, že Kelly byl jedním z lidí přítomných na speciálním banketu, který Obama hostil pro rodiny padlých vojáků několik měsíců po jejich smrti, podotýká AP.

Agentura také konstatovala, že stejně jako předchozí prezidenti i Donald Trump s některými rodinami mluvil naživo. „Rozdíl je ale v tom, že jako jediný rozpoutal politický boj o to, kdo lépe uctí památku padlých a jejich rodin,“ píše AP a dodává:

„Sám sebe umístil na špičku tohoto panteonu, když v úterý řekl, že si myslí, že volal všem rodinám těch, kteří padli. Na rozdíl od bývalých prezidentů.“

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme