Vedení afghánské armády rezignovalo po masakru na vojenské základně

V Afghánistánu rezignovali ministr obrany a náčelník generálního štábu kvůli nedávnému útoku hnutí Tálibán. Jeho bojovníci v pátek přepadli armádní základnu u města Mazáre Šaríf a zabili 140 vojáků a mnoho dalších zranili. Šlo o nejkrvavější útok povstalců na armádu od roku 2001.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Ašraf Ghaní na cestě za zraněnými vojáky

Afghánský prezident Ašraf Ghaní na cestě za zraněnými vojáky | Foto: Reuters

„Ministr obrany Abdulláh Habíbí a náčelník generálního štábu Kadam Šáh Šahím s okamžitou platností odstupují ze svých funkcí," oznámil prezidentský palác. „Prezident Ašraf Ghaní jejich demisi přijal," dodala Ghaního kancelář ve svém prohlášení na Twitteru.

Útok Talibanu na základnu afghánské armády. Nejméně 140 obětí, tvrdí zdroj agentury

Číst článek

Prezidentův mluvčí agentuře Reuters řekl, že důvodem rezignace zmíněných vysokých představitelů je páteční útok Tálibánu u Mazáre Šarífu.

Agentura Reuters o víkendu uvedla, že šlo o dosud nejkrvavější útok na armádní základnu v Afghánistánu. Tálibán udeřil v době večerních modliteb v mešitě na základně. Dva útočníci se odpálili uvnitř mešity, další ozbrojení těžkými a lehkými zbraněmi začali střílet na vojáky, kteří se modlili, i na ty, kteří právě vycházeli z mešity.

Krveprolití ukončil zásah afghánských speciálních sil, útočníci byli zlikvidováni, jeden byl zadržen. Podle povstalců byl masakr odplatou za nedávné zabití několika významných členů Tálibánu.

Do Kábulu v pondělí na neohlášenou návštěvu dorazil ministr obrany USA. James Mattis se kromě afghánských představitelů sejde i s americkými vojáky. Přes osm tisíc jich v Afghánistánu radí a pomáhá místní armádě v boji proti povstalcům.

Matěj Válek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme