Vedení Egypta prý znepokojuje volební úspěch islamistů

Vojenský režim v Egyptě je velmi znepokojený výsledkem prvního kola voleb. S odvoláním na nejmenované zdroje to píše deník al-Haját.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira - metropole arabského světa | Foto: Břetislav Tureček

V pondělním hlasování získali 60 procent hlasů islamisté. Zatím se nejedná o oficiální údaj, předpokládá se ale, že podobně dopadnou i další fáze voleb.

Vojenské zdroje tvrdí, že generalita bude výsledky voleb respektovat a nezruší je. Bude prý ale trvat na tom, že příští vláda nesmí omezovat armádu a musí dodržet sekulární charakter země.

Podle arabských médií první fázi voleb suverénně vyhrálo se 40 procenty Muslimské bratrstvo, respektive jeho strana Svobody a spravedlnosti. Dalších dvacet procent mají fundamentalisté ze strany Núr a až dále za nimi jsou liberálové a další sekulární proudy.

Prohrávající strany tvrdí, že islamisté si kupovali hlasy chudých rozdáváním jídla. Muslimské bratrstvo mezitím rivaly vyzvalo, aby respektovali vůli voličů.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme