Vedení egyptského Syndikátu je před soudem, režim je viní ze šíření lživých zpráv

V Egyptě začíná soud s vedením Syndikátu novinářů. Šéf sdružení Jahjá Kalláš a dva jeho tajemníci čelí obvinění ze šíření nepravdivých informací. Velká část novinářů to považuje za bezprecedentní útok režimu na svobodu slova. Celá kauza začala v polovině dubna. Tehdy se před budovou syndikátu sešla demonstrace proti předání dvou egyptských ostrovů Saúdské Arábii. Vláda ale kritiku tohoto kroku umlčuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti předání egyptských ostrovů Saúdské Arábii před Syndikátem novinářů dne 15. 4. 2016

Demonstrace proti předání egyptských ostrovů Saúdské Arábii před Syndikátem novinářů dne 15. 4. 2016 | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Jsme mimo jiné obvinění ze záměrného šíření lživých zpráv s cílem ovlivnit veřejné mínění. A lží jsme se měli dopustit informací o květnovém zásahu policie na syndikátu," řekl Českému rozhlasu obviněný tajemník syndikátu Chálid Balší, kterému hrozí několikaleté vězení.

Jenže tohle všechno je podle něj jen pomsta vlády za to, že se syndikát rozhodl prolomit mlčení o potlačování svobody slova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obvinění ze šíření lživých informací čelí v Egyptě vedení tamního novinářského syndikátu, informuje zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Syndikát letos poprvé v historii vydal zprávu o novinářských svobodách v Egyptě za minulý rok. Podle našich údajů je v Egyptě ve vězení 29 novinářů," uvedl Balší.

Vláda sice tvrdí, že jsou ve věznění za spáchání činů, které s novinářskou prací nesouvisí. Podle Balšího je to ale jen zástěrka. Novináře policie typicky zatýká při práci během různých pouličních protestů:

„Když novinář v Egyptě pokrývá nepovolenou demonstraci, skončí u soudu. Většinou čelí absurdním obviněním jako je třeba narušování veřejného pořádku," vysvětluje tajemník Syndikátu novinářů Chálid Balší.

Kárim Jahjá, novinář vládního deníku al-Ahrám | Foto: Štěpán Macháček

A s jeho názorem souhlasí velká část kolegů z branže: „Pro vedení země je nepřijatelné, aby instituce jako je Syndikát novinářů říkala, že se v zemi zhoršují demokratické podmínky a svoboda tisku," říká novinář vládního listu al-Ahrám Kárim Jahjá.

„Pro mě jako občana i jako novináře, je tohle zdaleka nejhorší období z hlediska svobod a občanských práv, jaké pamatuji,“ dodává.

Režim přitom prý tentokrát zkřížil zbraně se svými původními stoupenci.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme