Řekové zavřeli kvůli vedru Akropoli. Italové varují, že anticyklónu Kerberos vystřídá Cháron a bude hůř

Většinu zemí na jihu a jihovýchodě Evropy dál trápí extrémní horka s teplotami, které místy překračují 40 stupňů Celsia. V Aténách v pátek kvůli vedrům v poledne pro turisty uzavřeli přístup na Akropoli a ministerstvo práce vydalo pokyn, aby zaměstnanci co nejvíce omezili pobyt venku, napsala agentura DPA. V kyperské Nikósii v pátek teploty vyšplhaly na 43 stupňů a podobně je na tom Itálie, kterou ale podle meteorologů to nejhorší teprve čeká.

Atény/Nikósie/Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akropolis

Akropolis | Foto: Imago Images | Zdroj: Reuters

Na Akropoli dopoledne kvůli horku zkolabovala turistka a v poledne se známá památka zcela uzavřela. Úřady nařídily prodlouženou siestu i pro všechny zaměstnance, kteří pracují venku – například poslíčci doručovacích služeb smějí odpoledne pracovat až po 17. hodině, státní zaměstnanci obdrželi doporučení, aby pracovali z domova.

Lékaři v řeckých médiích varovali, že náročné jsou nyní horké dny i kvůli vysokým nočním teplotám, které se pohybují kolem 30 stupňů, což znemožňuje kvalitní odpočinek.

Vedra trápí také Itálii, kde nyní platí nejvyšší, červený stupeň výstrahy před vysokými teplotami v deseti městech, jimiž jsou Boloňa, Campobasso, Florencie, Frosinone, Latina, Perugia, Pescara, Rieti, Řím a Viterbo. V sobotu a v neděli se výstraha rozšíří i na Bari, Cagliari, Kátanii či Palermo.

Meteorologové vysvětlují, že za současnou vlnou veder stojí anticyklóna Kerberos, kterou by měla vystřídat další anticyklóna Chárón, jež přinese ještě vyšší teploty.

„Opravdové vedro teprve přijde... ty nejvyšší teploty čekáme v úterý a ve středu,“ citovala agentura Adnkronos italského meteorologa Mattiu Gussoniho.

Podle něj se musí Řím připravit na teploty kolem 42 stupňů, ještě mnohem tepleji má být na Sardinii, kde může být příští týden podle předpovědí až 47 stupňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme